​Z powodu intensywnych opadów śniegu Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło czwarty stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Do trzeciego podniesiono także stopień zagrożenia lawinowego na północnych stokach Babiej Góry w Beskidach. "Odradzamy wszelkie wyjścia w góry" - powiedział ratownik dyżurny TOPR Krzysztof Długopolski.

​Z powodu intensywnych opadów śniegu Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło czwarty stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Do trzeciego podniesiono także stopień zagrożenia lawinowego na północnych stokach Babiej Góry w Beskidach.
"Odradzamy wszelkie wyjścia w góry" - powiedział ratownik dyżurny TOPR Krzysztof Długopolski.
Tatry /Maciej Pałahicki /RMF FM

Czwarty stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

Pokrywa śnieżna na Kasprowym Wierchu ma niemal dwa metry, a temperatura sięga minus 12 stop. C. Na większości stromych stoków pokrywa śnieżna jest słabo związana z podłożem. Oznacza to, że na wielu stromych stokach wzrosło prawdopodobieństwo samoistnego i mechanicznego wyzwolenia lawin. 

Ratownicy zalecają rezygnację z wyjść w teren wysokogórski. 

Czwarty stopień zagrożenia lawinowego jest ogłaszany w Tatrach stosunkowo rzadko. W tym sezonie został wprowadzony po raz pierwszy. Oznacza on, że pokrywa śniegowa jest słabo utrwalona na wszystkich stromych stokach o nachyleniu 30-35 stopni, a mechaniczne wyzwolenie lawiny jest bardzo prawdopodobne już na umiarkowanie stromych stokach.

Zagrożenie lawinowe określane jest w międzynarodowej, pięciostopniowej, rosnącej skali.

Zagrożenie lawinowe w Tatrach - do trzeciego stopnia - wzrosło we wtorek. Meteorolodzy już wtedy ostrzegali, że śnieg będzie padać jeszcze przez najbliższe dni. Na podhalańskie drogi wyjechały wtedy pługopiaskarki.

Prognozy pogody przewidują nie tylko kolejne opady śniegu, ale także nasilający się wiatr. 

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego na Babiej Górze w Beskidach

Dziś - do trzeciego - podniesiono stopień zagrożenie lawinowe na północnych stokach Babiej Góry w Beskidach.  To wynik ostatnich opadów śniegu w górach i silnego wiatru.

"Zwiększone zagrożenie lawinowe występuje w miejscach odłożenia większych ilości śniegu z opadów w ostatnich trzech dniach. Spadło go ponad 70 cm na starą, twardą warstwę. Silny wiatr utworzył 1,5-m zaspy oraz duże depozyty śniegu w miejscach zawietrznych, za przełamaniami terenu, w żlebach i zagłębieniach terenowych" - ratownicy grupy beskidzkiej GOPR. 

Na wielu stromych stokach Babiej Góry pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana. Lawinę może wyzwolić niewielkie obciążenie. Możliwe jest też samorzutne zejście średnich, a sporadycznie także dużych lawin.

Ratownicy GOPR przestrzegli, że warunki na szlakach są trudne. Przy trzecim stopniu poruszanie się w zagrożonym zejściem lawiny terenie wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania sporej zdolności oceny niebezpieczeństwa. Należy unikać stromych stoków.

W masywie Babiej Góry zamknięty jest szlak żółty zwany Percią Akademicką, który biegnie z Markowych Szczawin na Diablak.

Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali. Dotychczas na Babiej Górze obowiązywał drugi stopień. 

(ph)