Egzaminatorzy ponad 30 regionalnych ośrodków ruchu drogowego wznowili protest. Nie przeprowadzają egzaminów na prawo jazdy. Tak jest m.in. na Śląsku oraz miejscami na Lubelszczyźnie.

Resort infrastruktury uważa, że egzaminatorzy złamali wcześniejsze porozumienia. Z kolei egzaminatorzy odpowiadają, że rząd składa obietnice bez pokrycia. Oczekują od ministerialnych urzędników przedstawienia koncepcji systemowych zmian w systemie wynagradzania - mówi Wojciech Dusza z Komitetu Egzaminatorów.

"Jeśli panu ministrowi naprawdę zależy na porozumieniu, pytamy go zatem o konkretny termin wejścia w życie znowelizowanego rozporządzenia ws. wejścia w życie wynagrodzeń, które będzie zawierało zmiany przepisów zgodnie z naszymi postulatami. Jeśli otrzymamy konkretny termin sądzę, że protest natychmiast zostanie wstrzymany" - zaznacza. 

Szanse na to są jednak niewielkie. Ministerstwo infrastruktury twierdzi, że o wynagrodzeniach może rozmawiać, ale w ramach tworzonego zespołu roboczego. 

Egzaminatorzy nie chcą dłużej czekać, bo w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister Rafał Weber wprost pisał, że podwyższenia stawek nie będzie.

W rozmowach ministerstwo - egzaminatorzy trwa więc pat i nic nie wskazuje na to, żeby którakolwiek ze stron miała ustąpić.

To oznacza, że w najbliższych dniach kolejne egzaminy na prawo jazdy będą odwoływane.

Jak wygląda sytuacja?

Od 8 do 10 sierpnia w WORD w Radomiu i oddziałach terenowych nie będą przeprowadzane egzaminy. Oddziały terenowe radomskiego WORD-u mieszczą się w Grójcu i Kozienicach. Z kolei w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Siedlcach egzaminy odbywają się normalnie.

W Częstochowie już w poniedziałek odbywały się tylko egzaminy teoretyczne. Podobnie jest dziś i podobnie będzie jutro.

WORD w Bielsku-Białej poinformował, że dziś odwołuje część praktycznych egzaminów. Teoretyczne mają odbywać się planowo.

W Katowicach i ośrodkach terenowych WORD w Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Rybniku, Jastrzębiu-Zdroju i Tychach nie ma dziś praktycznych egzaminów na prawo jazdy na motocykle i samochody ciężarowe.

W katowickim ośrodku egzaminy na prawo jazdy kategorii B odbywają się w "okrojonym" zakresie.

W wyniku nieobecności znacznej liczby egzaminatorów Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie, część egzaminów praktycznych na kat. B., które miały się odbyć dzisiaj, może zostać odwołana - poinformowała we wtorek dyrektor WORD w Lublinie Renata Bielecka.

Egzaminy w Lublinie nie zostały odwołane, są niewielkie opóźnienia - zaznaczyła.

Pracownicy sekretariatów WORD w Puławach, Chełmie, Zamościu, Białej Podlaskiej i Łukowie poinformowali, że egzaminy odbywają się zgodnie z planem.

O co chodzi protestującym?


Egzaminatorzy domagają się podwyżki minimalnego wynagrodzenia do ok. półtorej średniej krajowej - taka kwota byłaby waloryzacją kwot ustanowionych w 2007 r. Teraz początkujący egzaminator zarabia nieraz poniżej 3 tys. zł netto, a po kilku latach pracy może liczyć na wynagrodzenie 4-5 tys. zł netto. 

Natomiast minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że prowadzenie rozmów w sprawie WORD-ów powierzył wiceministrowi Rafałowi Weberowi.

"Ministerstwo Infrastruktury podtrzymuje wolę dialogu ze środowiskiem egzaminatorów" - podkreślił szef resortu infrastruktury.


 

 

 

 


Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.
Opracowanie: