Dzisiaj z zachodu na wschód przemieszczać się będzie strefa frontowa z opadami deszczu i burzami. Już około południa zagrzmi w północno-zachodniej i zachodniej Polsce. Zdecydowane pogorszenie aury nastąpi popołudniu i wieczorem.

W strefie frontowej (do linii Kraków - Warszawa - Giżycko) popołudniowe i wieczorne opady okresami będą intensywne. Średnio spadnie od 10 do 20 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni. W Sudetach i Kotlinie Jeleniogórskiej oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej i na Żuławach Wiślanych do 30-40 litrów.

W Sudetach i Kotlinie Jeleniogórskiej może nastąpić dość szybki wzrost poziomu górskich rzek, co może być przyczyną lokalnych podtopień, a w rejonie Zatoki Gdańskiej i na Żuławach Wiślanych intensywne opady przy niedrożnych instalacjach burzowych mogą powodować lokalne zalania - zwłaszcza na niżej położonych obszarach.

W pasie od Zatoki Gdańskiej, Warmii i Mazur po Opolszczyznę i Śląsk oraz Małopolskę popołudniowe burze mogą być gwałtowne z silnym i porywistym wiatrem 50 - 80 km/h, lokalnymi opadami gradu. Silny i porywisty wiatr może łamać konary drzew.

Wybierając się w Tatry, nie zapominajcie o pogodzie

Wybierając się w górskie wycieczki pamiętajcie, że czeka nas załamanie pogody. Najwyższe szczyty zakryte są chmurami. Na dodatek w górnych partiach mocno wieje - nawet do 70 km/h. Prognozy przewidują, że w ciągu dnia możliwe będą przelotne opady, a nawet burze.

Niemal pewne jest gwałtowne załamanie pogody już najbliższej nocy. Wycieczkę trzeba więc tak zaplanować, aby było się gdzie schronić przed ewentualną burzą. Górskie wojaże koniecznie zakończcie przed zmrokiem.

Jeżeli Twoja miejscowość została dotknięta kataklizmem wyślij informację, zdjęcia lub film na Gorącą Linię RMF FM.

1. Wyślij informację SMS-em lub zdjęcia MMS-em na numer Gorącej Linii:


600 700 800

2. Możesz też wysłać zdjęcia i filmy e-mailem:


fakty@rmf.fm

3. Możesz skorzystać ze specjalnego formularza.