Polska w sprawie Ahmeda Zakajewa postępuje w sposób przemyślany - tak premier Donald Tusk skomentował odmowę polskich władz wydania wizy byłemu szefowi emigracyjnego rządu Czeczenii. Podkreślił, że Polska nie powinna być wykorzystywana ani przez Zakajewa, ani przez Rosję.

Polska odmówiła Ahmadowi Zakajewowi wizy - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Były szef emigracyjnego rządu Czeczenii starał się o nią w konsulacie w Londynie. Oznacza to, że były premier czeczeńskiego rządu emigracyjnego, wobec którego toczy się w naszymi kraju postępowanie... czytaj więcej

Strona polska postępuje w sposób przemyślany, jak sądzę bardzo konsekwentny i samodzielny, autonomiczny. Zadaniem polskiej strony jest, aby Polska nie była wykorzystywana ani przez Rosję, wtedy kiedy ma swoje powody - uzasadnione czy nie - ścigania Zakajewa, ani przez Zakajewa, wtedy kiedy chętnie korzysta z Polski jako miejsca, gdzie można zademonstrować swój punkt widzenia - powiedział Tusk na konferencji prasowej.

Dlatego będziemy pilnowali tej sprawy w taki sposób, aby Polska nie poniosła szwanku w tej kwestii - dodał.

Rosja ściga Zakajewa pod zarzutem terroryzmu. 23 grudnia ub.r. Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył postępowanie o ekstradycję Zakajewa do Rosji z uwagi na formalną przyczynę, iż nie było go w Polsce. W czwartek Sąd Apelacyjny w Warszawie ma zbadać odwołanie obrońcy Zakajewa od tej decyzji.