Większość załogi KGHM w referendum opowiedziała się przeciwko wykupowi deputatu węglowego przez spółkę. O północy zakończyło się dwudniowe referendum w tej sprawie. Głosowanie jest ważne.

Zarząd spółki chciał wykupić od emerytów i rencistów ich przywilej w postaci deputatu węglowego. Co roku 19 tysięcy były pracowników koncernu dostaje równowartość dwóch o pół tony węgla. W tym roku to było około dwóch tysięcy złotych. W zamian za rezygnacje z deputatu mieli oni dostać jednorazowo 17 tysięcy złotych.

Tej propozycji przeciwne były związki zawodowe. 2/3 głosujących opowiedziała się przeciwko propozycji zarządu.

Jak wynika z protokołu głosowania, w referendum wzięło udział ponad 73 procent pracowników spółki. Ponad 67 procent głosujących opowiedziało się przeciwko propozycji wykupu deputatu węglowego. W głosowaniu wzięło udział 73,28 procent pracowników KGHM.

Na pytanie "Czy jesteś za wykupem przez Spółkę deputatu węglowego" 32,13 procent pracowników powiedziało "tak". Natomiast 67,87 biorących udział w referendum nie zgodziło się na taką propozycję. W najbliższy wtorek ma dojść do spotkania przedstawicieli zarządu KGHM ze związkami zawodowymi.