Reklama

 • Poradnik: Zmień sprzedawcę energii elektrycznej

  Środa, 17 marca 2010 (08:00)

  Figę z makiem - tyle mogą dostać mieszkańcy ze Śląska i Małopolski, którzy przez kilka tygodni nie mieli w styczniu prądu. Odszkodowań nie dostaną, bo według spółki Enion zawiniła siła wyższa, czyli pogoda. Wyciągając wnioski na przyszłość przypominamy, że sprzedawcę prądu zawsze można zmienić, a procedura jest prosta i całkowicie darmowa.

  Enion nie wypłaci odszkodowań za brak prądu

  Ponad tysiąc odbiorców, którzy ponieśli w styczniu straty z powodu wielkiej awarii sieci energetycznej, a starali się odzyskać pieniądze od dystrybutora energii, nie otrzyma ani złotówki. Enion nie ma sobie nic do zarzucenia - całą odpowiedzialność zrzuca na przyrodę. Niestety Urząd Regulacji... czytaj więcej

  Enion nie zapłaci, ale może stracić? Stanie się tak na pewno, jeśli mieszkańcy terenów, gdzie nie było prądu, zmienią firmę, która sprzeda im energię. Podkreślamy, że możemy zmienić firmę, która sprzedaje prąd, ale zawsze jesteśmy zmuszeni korzystać z usług lokalnego operatora systemu dystrybucyjnego. To on jest właścicielem infrastruktury, dzięki której prąd trafia do naszego domu czy firmy. Na papierze wybór należy do Was. To Wy decydujecie o podpisaniu umowy kompleksowej, zastępującej dwie umowy - handlową i dystrybucyjną.

  Procedura sprawnej zmiany sprzedawcy prądu składa się z sześciu kroków:

  KROK 1 - Zawarcie umowy sprzedaży z nowym sprzedawcą

  Należy skontaktować się z nową firmą sprzedającą prąd i zdecydować się na podpisanie umowy kompleksowej, zastępującej dwie umowy - handlową i dystrybucyjną.

  KROK 2 - Wypowiedzenie umowy sprzedaży dotychczasowemu sprzedawcy

  Ten krok może za nas uczynić nowy sprzedawca, z którym podpisaliśmy umowę na dostawę energii elektrycznej. Jeżeli dotychczasowy sprzedawca był również dystrybutorem prądu, należy wypowiedzieć umowę obejmującą zarówno sprzedaż jak i dystrybucję energii elektrycznej.

  KROK 3 - Zawarcie umowy o świadczenie usługi dystrybucji

  Ten krok również może wykonać nowy sprzedawca.

  KROK 4 - Poinformowanie operatora systemu dystrybucyjnego o zawarciu nowej umowy sprzedaży

  W niektórych przypadkach ten krok może wykonać sprzedawca z upoważnienia odbiorcy. Zgłoszenie powinno zawierać: określenie stron nowej umowy sprzedaży, termin obowiązywania umowy, planowane ilości dostaw energii i określenie podmiotu odpowiedzialnego za bilansowanie handlowe (najczęściej będzie nim nowy sprzedawca).

  KROK 5 - Dostosowanie liczników

  W tym kroku również możemy skorzystać z pomocy nowego sprzedawcy. W zależności od wielkości zużycia energii zmiana sprzedawcy może wymagać dostosowania układu pomiarowo-rozliczeniowego. Koszty dostosowania układu ponosi właściciel układu. W przypadku odbiorców przyłączonych do sieci o niskim napięciu, liczniki należą do operatorów systemów dystrybucyjnych. W przypadku tych odbiorców, brak licznika z rejestracją i transmisją danych nie stanowi przeszkody w zmianie sprzedawcy.

  KROK 6 - Odczyt licznika i rozliczenie końcowe z dotychczasowym sprzedawcą

  W dniu wejścia w życie nowej umowy sprzedaży operator systemu dystrybucyjnego zobowiązany jest dokonać odczytu licznika. Stan licznika na dzień zmiany sprzedawcy operator przekazuje dotychczasowemu oraz nowemu sprzedawcy w terminie do 5 dnia następnego miesiąca. Na tej podstawie dotychczasowy sprzedawca przygotuje rozliczenie końcowe.

  Proces pierwszej zmiany sprzedawcy energii trwa do miesiąca. Każda kolejna zmiana - do 14 dni.

  Lista sprzedawców energii elektrycznej, którzy zawarli z fimą Enion umowę o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej:

  1. PKP Energetyka SA

  2. Luminus sp. z o.o.

  3. Enion Energia sp. z o.o.

  4. Południowy Koncern Energetyczny SA

  5. Vattenfall Sales Poland sp. z o.o.

  6. Everen sp. z o.o.

  7. Electrabel - GDF SUEZ Energia Polska SA

  8. RWE Polska SA

  9. Energa-Obrót SA

  10. Alpiq

  11. Zomar SA

  12. Korlea Invest a.s.

  13. Ukrenergy Trade Sp. z o.o.

  14. Dalkia Poznań - ZEC SA

  15. PGE Electra SA

  16. CEZ Trade Polska sp. z o.o.

  17. EnergiaPro Gigawat sp. z o.o.

  18. PGE Łódzki Zakład Energetyczny SA

  19. Enea SA

  20. PGE Polska Grupa Energetyczna SA

  21. Polenergia SA

  22. Fiten SA

  23. Centrozap SA

  24. PGE Zakład Energetyczny Białystok SA

  25. PGE Zakład Energetyczny Łódź - Teren Obrót sp. z o.o.

  26. PGE Zakład Energetyczny Warszawa-Teren SA

  27. PGE Zamojska Korporacja Energetyczna SA

  28. EGL sp. z o.o.

  29. PGE Rzeszowski Zakład Energetyczny SA

  30. Kopex SA

  31. PGE ZEORK SA

  32. Tauron Polska Energia SA

  33. PGE Lubzel SA

  34. JES Energy sp. z o.o.

  35. Elbis sp. z o.o.

  36. Metro Group Energy Managment

  37. Telezet

  38. Elektrix sp. z o.o.

  39. BH Steel-Energia sp. z o.o.

  Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Skomentuj artykuł: Poradnik: Zmień sprzedawcę energii elektrycznej

Wasze komentarze (29)

Dodaj komentarz
idzii

~idzii -

Ja skorzystałem z oferty Novum, bo prowadzili system sprzedaży pakietowej. Miałem problem z ustaleniem sobie pakietu, bo dopiero poszedłem "na swoje", ale na podstawie moich rachunków pomogli mi ustalić miesięczne zużycie prądu i ułatwili mi wybór pakietu. No i ucieszyło mnie, że przy każdym pakiecie oferują 36 miesięcy gwarancji ceny

elmo

~elmo -

czy zmiana sprzedawcy ma wpływ na występowanie awarii na sieci dostawcy? idąc takim tokiem myślenia jeśli zacznę tankować samochód na innej sieci stacji benzynowych to będę jeździł po gładkich drogach i nie wpadne w dziury i koleiny?

jan

~jan -

no teraz RMF FM naprawdę robi wodę z muzgu swoim słuchaczom a miałem ich z pożądne radio

jan

~jan -

co z tego że ktoś zmieni sprzedawcę jak i tak sieci dystrybucyjne będą w enion sa

Elżbieta

~Elżbieta -

To wszystko to burza w szklance wody i pokazywanie głodnemu suto zastawionego stołu przez szybę pancerną. Ponad sześć lat temu złożyłam wniosek o przyłączenie domu do sieci niskiego napięcia. ENERGA do dziś nie przyłączyła budynku do sieci. Powód. Nad moją nieruchomością przebiega linii średniego napięcia. Mam ją na własny koszt zmodernizować. Wyceniono tą usługę na prawie 3.000,00 zł. Znajdźcie mi jeszcze jeden taki przypadek w Polsce, żeby właściciel sieci pobierający opłaty przesyłowe, ciężar utrzymania tych sieci zrzucił na Bogu ducha winnnego właściciela gruntu. Odmówiłam zapłaty, nie mam prądu, z tego też powodu nie wydanu mi protokołu odbioru wybudowanego przyłącza. Ja nie tylko nie mogę zmienić dostawcy prądu. Ja tego prądu nie mam i żaden dostawca nie może i nie chce ze mną podspisać umowy na sprzedaż energii. Sześć lat pukania do różnych drzwi nie posunęło sprawy ani o krok. Prawo energetyczne stanowi, że za przyłączenie nieruchomości do sieci, obiętej planen przestrzennego zagospodarowania pobiera sie opłatę zryczałtowaną i nic więcej. Pisma i rozmowy z zakładem energetycznym wyglądają tak, jak prezentowane na waszej antenie. Nie wiem, nie do mnie z tym tematem, trzeba zapłacić. Aby rodzina mogła spełniać powierzone jej zadania, musi być zabezpieczona finansowo i prawnie.Obowiązek ten spoczywa na państwie. Moja rodzina tej opieki nie doświadcza w żadnym zakresie. Pojedyńcza osoba nie ma żadnych szans na dochodzenie własnych racji w starciu z monopolistą. Doświadczam tego od ponad sześciu lat i to co Wy proponujecie to tylko dobre rady. Nic więcej. Nie rozwiążą one problemów ludzi których dotknęły a koncen i tak postawi na swoim.

PIMO

~PIMO -

Gdybym chciał zmienić sprzedawcę energii elektrycznej w Gdyni - jak mam takiego znaleźć? Chciałbym chociaż mieć możliwość porównania cen. Oczywiście wpisanie w google: "sprzedawcy energii elektrycznej w Gdyni" nie daje oczekiwanego rezultatu.

z branży

~z branży -

eh dziennikarze dziennikarze... kwestia pierwsza: zmiana sprzedawcy energii nic nie da z punktu widzenia pewności dostawy energii bo ta energia będzie płynęła do odbiorcy przez te same linie/kable/słupy co dotychczas (niestety nie ma możliwości zmiany dystrybutora energii...), poza tym różnica w cenie będzie (jeśli w ogóle) tak niewielka (dla odbiorcy z grupy taryfowej G oczywiście), że to gra nie warta świeczki. kwestia druga: Spółki o numerach: 18, 24, 25, 26, 27, 29, 31,33 wchodzą w skład wymienionej pod nr 20. Polskiej Grupy Energetycznej, po co wymieniać 2 razy?:)

henke

~henke -

Z tego co się orientuję to KROK 5 powinien być wykonany duuuużo wcześniej niż w opisanej procedurze. Jak podpisać umowę dystrybucyjną nie mając dostosowanego układu pomiarowo-rozliczeniowego?? Może W RMF-ie się tak da ale w polskiej energetyce nie ma takiej możliwości. Druga kwesita która została już tutaj poruszona jest oczywista. Można zmienić SPRZEDAWCĘ (obrót - energia elektryczna czynna) ale nie można zmienić DOSTAWCY (przesył/dystrybucja - en. elektryczna bierna. opłaty przejściowe itd). W związku z tym cały ten sztuczny szum zrobiony przez dziennikarzy w tym konkretnym przypadku nie ma znaczenia ponieważ na terenach "dotkniętych klęską" energię elektryczną wciąż będzie dostarczał ENION S.A pomimo tego, że będzie ona kupowana nawet w Paragwaju!!!. Pozdrawiam nieduoczonych w temacie.

Zaskoczony

~Zaskoczony -

Zima w tym roku zaskoczyła nie tylko drogowców, kierowców, budowniczych drug ale i budowniczych sieci energetycznych, którzy nie wpadli na to, że w naszym klimacie może spaść prawdziwy śnieg.

obserwator

~obserwator -

Jak czytam takie bzdury to mnie krew zalewa. Jak już coś piszecie to sprawdzcie to przedtem. Nie wprowadzajcie fermentu Różnice w cenach energii to może 2-3 grosze/kWh a trzeba doliczyć dwie opłaty bankowe za dwa rachunki. PKP Energetyka w większości przypadków kupuje energię od lokalnych dystrybutorów więc ceny będą porównywalne Poza tym jeżeli Radio RFMFM che mieć większą 'słyszalność', to niech uatrakcyjni swój program, a nie szuka sensacji.