Ponad 2100 obywateli Ukrainy przekroczyło bez wiz granicę Polski do godziny 18; dwóm osobom odmówiono wjazdu - poinformowała w niedzielę PAP rzeczniczka Komendy Głównej Straży Granicznej ppor. Agnieszka Golias.

Ponad 2100 obywateli Ukrainy przekroczyło bez wiz granicę Polski do godziny 18; dwóm osobom odmówiono wjazdu - poinformowała w niedzielę PAP rzeczniczka Komendy Głównej Straży Granicznej ppor. Agnieszka Golias.
Polsko-ukraińskie przejście graniczne w Budomierzu /Darek Delmanowicz /PAP

Od północy z soboty na niedzielę został zniesiony obowiązek posiadania wiz przez obywateli Ukrainy podróżujących do Unii Europejskiej. Mogą wjechać do krajów członkowskich bez wizy na 90 dni - w ciągu pół roku - w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych.

Zniesienie obowiązku wizowego nie oznacza zwolnienia z konieczności spełnienia pozostałych warunków wjazdu określonych w Kodeksie Granicznym Schengen.

Bezwizowy pociąg do Przemyśla

Do Przemyśla przyjechał pierwszy "bezwizowy" pociąg, którym z Kijowa przyjechali do Polski obywatele Ukrainy. Miejcie więcej wiary w Ukrainę i wyrabiajcie sobie paszporty biometryczne. Dzisiejszy dzień jest policzkiem dla wszystkich tych, którzy do końca w to nie wierzyli - powiedziała przed odjazdem pociągu z Kijowa wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Iwanna Kłympusz-Cyncadze.

Europa przekroczyła dziś Rubikon, który my sami pokonaliśmy, wychodząc na Majdan w 2013 roku, by walczyć o swoje prawa. Sądzę, że Europejczycy, którzy dali nam dziś możliwość podróżowania do nich bez wiz, uznali nieodwracalność procesu integracji europejskiej Ukrainy - podkreśliła.

Ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło ocenił, że Ukraina "zapracowała sobie" na likwidację wiz. Jest to bardzo symboliczna chwila. Dziś przestrzeń europejska otworzyła się przed Ukrainą. Zapraszam was wszystkich do Polski - oświadczył na peronie kijowskiego głównego dworca kolejowego.

We Lwowie do pociągu wkroczyli funkcjonariusze ukraińskiej Straży Granicznej z przypiętymi do mundurów znaczkami "Gratulujemy ruchu bezwizowego". Kiedy pociąg przekroczył granicę z Polską, w wagonach rozległy się gromkie brawa.

W Przemyślu na pociąg oczekiwał ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca i wiceprezydent miasta Grzegorz Hayder.

W imieniu władz Przemyśla witam was w tym gościnnym mieście. Mam nadzieję, że doświadczenia bezwizowe są kolejnym etapem do zbliżenia między naszymi dwoma narodami. Czujcie się tu dobrze, zrobiliście kolejny krok do zjednoczonej Europy. Czekamy tutaj na was - oświadczył Hajder.

Ambasador Deszczyca ocenił, że likwidacja wiz jest "historycznym dniem dla Ukrainy i dla Polski". Ukraina o kolejny krok zbliżyła się do Unii Europejskiej. To jest cel, o który walczyliśmy na Majdanie i do którego wszyscy razem doszliśmy. Kolejnym krokiem jest członkostwo w UE - powiedział.

Akcję pod hasłem "Pierwszy bezwizowy pociąg" z Kijowa do Przemyśla zorganizowała kijowska fundacja "Europa bez barier".

Pobyt bez obowiązku nie dłużej niż na 90 dni

Obywatele Ukrainy muszą nie tylko mieć ważny paszport biometryczny, lecz także uzasadnić cel i warunki planowanego pobytu, dysponować wymaganymi środkami finansowymi (300 zł do trzech dni i 75 zł na każdy kolejny dzień pobytu) oraz mieć ubezpieczenie. Osoby takie nie mogą także widnieć w bazach danych jako te, którym - z różnych przyczyn - odmówiono wcześniej wjazdu, oraz nie mogą zostać uznane za zagrażające porządkowi publicznemu i bezpieczeństwu wewnętrznego.

Pobyt bez obowiązku posiadania wizy nie może trwać dłużej niż 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu. Do 90 dni wliczane będą również poprzednie pobyty krótkoterminowe, np. na podstawie uprzednio posiadanej wizy Schengen, również sprzed 11 czerwca - zgodnie z regulacjami unijnymi wszystkie pobyty krótkoterminowe są sumowane.

Od niedzieli obywatele Ukrainy przekraczający granicę w ruchu bezwizowym mogą wykonywać pracę na terytorium Polski pod warunkiem, że będą mieli odpowiednie dokumenty, np. oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy lub odpowiedniego zezwolenia na pracę.

W związku z wprowadzeniem ruchu bezwizowego uregulowano też kwestię pobytu na terytorium Polski cudzoziemców w trakcie toczącego się przed wojewodą postępowania o udzielenie im zezwolenia na pobyt czasowy, pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE. W przypadku, gdy wniosek został złożony w terminie oraz nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie, wówczas w dokumencie podróży wnioskodawcy zostaje umieszczony stempel potwierdzający złożenie w terminie wniosku.

Cudzoziemiec, który ma taki stempel, może wjechać do Polski w ruchu bezwizowym wyłącznie wtedy, jeżeli nie wykorzystał - w okresie przed procedurą i w jej trakcie - 90 dni pobytu w okresie 180-dniowym. Jeżeli okres pobytu w ruchu bezwizowym został wykorzystany, ponowny wjazd do Polski może nastąpić na podstawie wizy długoterminowej.

Dopiero po wykorzystaniu całego okresu pobytu przysługującego w ramach ruchu bezwizowego, następuje płynne przejście na uprawnienia wynikające ze złożenia w terminie wniosku na pobyt czasowy, pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE.

Liberalizacja przepisów nie dotyczy wjazdu do Wielkiej Brytanii i Irlandii.

(az)