Blisko półtora miliona Polaków ma nieważne dowody osobiste. Mało osób zdaję sobie jednak sprawę, że może zostać za to ukaranym grzywną.

W Polsce każdy, kto skończył 18 rok życia, musi posiadać dowód osobisty. Wymienić go trzeba w przypadku upływu daty ważności, ale również zmiany danych, które są w nim zamieszczone (np. adres zameldowania). Uszkodzony dowód osobisty również musi zostać wymieniony. Nie bez znaczenia jest czas, w którym wystąpimy o nowy dokument - trzeba to zrobić nie później, niż na 30 dni przed upływem jego ważności. W innym przypadku grozi nam grzywna w wysokości nawet pięciu tysięcy złotych. Ten rodzaj kary jest jednak rzadko stosowany, w większości przypadków kończy się na pouczeniach.

Obecnie blisko półtora miliona osób ma nie ważne dowody osobiste. To spore utrudnienie, bo nie można np. wziąć kredytu, wyjechać za granicę, a nawet odebrać przesyłki na poczcie. Warto pospieszyć się z wymianą, bo przed wakacjami mogą być spore kolejki.

Osoba, która utraciła dowód osobisty, jest obowiązana niezwłocznie zawiadomić o tym najbliższy organ gminy lub właściwą ze względu na miejsce pobytu polską placówkę konsularną. Organy te wydają zaświadczenie o utracie dowodu osobistego, ważne do czasu wydania nowego dokumentu.

Dowód osobisty jest ważny 10 lat od daty jego wydania. Datę ważności można sprawdzić na awersie, w górnym prawym rogu.

(j.)