Mamy jeden z najlepszych systemów edukacji na świecie - Polska zajęła wysokie 10. miejsce w prestiżowym rankingu Pearsona – pisze w czwartkowym wydaniu "Gazeta Wyborcza". I cytuje szefa badania, sir Michaela Barbera: "Imponujecie mi".

Kiedy 1,5 roku temu byłem w Warszawie, dowiedziałem się, że zmiany w systemie edukacji, które przyniosły taki dobry efekt, wciąż budzą w Polsce wiele kontrowersji - mówił sir Michael Barber, były doradca premiera Wielkiej Brytanii Tony’ego Blaira, podczas telekonferencji z dziennikarzami z całego świata. Wynik Polski jest imponujący na tle innych europejskich państw. Powinniście być dumni - podkreślił.

Jak wyjaśnia czwartkowa "GW", raport ‘Krzywa nauczania’ (The Learning Curve) powstaje w Pearsonie - jednej z największych na świecie prywatnych firm edukacyjnych. Przede wszystkim opiera się na wynikach trzech uznanych badań edukacyjnych: PIRLS (sprawdza umiejętności 10-latków), TIMSS (jak 15-latki radzą sobie zmyśleniem matematycznym i naukami przyrodniczymi) oraz PISA, które również sprawdza umiejętności 15-latków. Uwzględnia też liczbę osób ze średnim i wyższym wykształceniem, a także liczbę analfabetów w społeczeństwie.

W najnowszym rankingu Pearsona Polska awansowała z 14. miejsca na 10. na świecie i 5. w Europie. Wyprzedziły nas chociażby Korea Południowa (1.) i Finlandia (5.), ale już za nami znalazły się m.in.: Francja (23.), Hiszpania (29.), Niemcy (12.) i wszyscy pozostali nasi sąsiedzi.

Polska w raporcie przedstawiona jest jako kraj, którego system edukacyjny imponująco rozwinął się od poprzedniej - opublikowanej w 2012 roku - edycji - podkreśla "Gazeta Wyborcza". Wśród zmian, które zagwarantowały Polsce wysokie miejsca w rankingach, wymienia wprowadzenie gimnazjów w 1999 roku i zmianę podstawy programowej w 2009 roku. Cieniem kładzie się opublikowana 1 kwietnia odrębna część badania PISA poświęcona rozwiązywaniu problemów z użyciem komputerów. Wypadliśmy słabo. Nasi 15-latkowie uzyskali wynik poniżej średniej krajów OECD - dodaje dziennik.

W czwartkowej "Gazecie Wyborczej" przeczytacie również:

- "Koalicja bezkarnych posłów"

- "Raj już nie skusi podatników"

- "Rosja zmienia front wobec Ukrainy?"

(edbie)