Polska podczas prezydencji w Unii Europejskiej będzie walczyć o zwiększenie pomocy na paczki żywnościowe dla najbiedniejszych - dowiedziała się korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon. W zeszłym tygodniu Komisja Europejska drastycznie zmniejszyła tę pomoc.

Jak się dowiedziała nasza korespondentka, już we wtorek na posiedzeniu unijnych ministrów rolnictwa polski minister Marek Sawicki będzie starał się przekonać Czechy lub Szwecję, aby odstąpiły od blokowania propozycji zwiększenia pomocy dla najuboższych. Koalicji przewodzą Niemcy, które zbudowały mniejszość blokującą.

Według informacji RMF FM, Polska, Włochy i Francja zażądają od Komisji Europejskiej przedstawienia nowych rozwiązań, tak, aby pomoc nie została zmniejszona. Oznacza to, że decyzje w tej sprawie będą podejmowane już podczas polskiej prezydencji.

Premier Tusk pytany podczas brukselskiego szczytu potwierdził: Tak, będziemy zabiegać o to, aby środki na tzw. banki żywności były większe niż by to wynikało z ostatnich propozycji. Także prezydent Francji Nicolas Sarkozy powiedział na szczycie, że pomoc dla najuboższych jest dla Paryża bardzo ważna.