Mamy demokratyczne procedury, ale nie potrafimy zawierać kompromisów - taką diagnozę polskiej polityki można usłyszeć dziś w Krakowie, gdzie o najważniejszych problemach dyskutują byli prezydenci i premierzy naszego kraju oraz goście z zagranicy. Okazją do ich spotkania jest 20-lecie Instytutu Studiów Strategicznych.

Kompromis dla wielu jest porażką - mówi były premier Włodzimierz Cimoszewicz. To jest początek - podkreśla. Później jest niezdolność do porozumiewania się, wrogość. Wkracza się na spiralę radykalizacji języka i zachowań - podsumowuje.

W podobny sposób wypowiada się były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Polska demokracja nie jest idealna. Jest jeszcze świeża - zastrzega. Chcę powiedzieć, że przy całym krytycyzmie do polskich polityków i debaty, jaka ma miejsce, to jeżeli pojedziemy trochę bardziej na wschód, to zobaczymy, że jesteśmy bliżej standardów zachodnich niż innych - przekonuje. 

Prezydent Estonii: Polska może być liderem w UE



Polska może być liderem w Unii Europejskiej i NATO. Ma pozycję pozwalającą jej głośno mówić rzeczy, które gdyby wyszły z innych ust zostałyby niezauważone - powiedział prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves, jeden z uczestników jubileuszowego spotkania. Podkreślił, że już najwyższy czas, by obalić stereotypy i uprzedzenia wobec tzw. nowych członków wspólnoty. Ta karykatura naszych krajów, szarych ludzi żyjących szarym życiem w szarych blokach, konsumujących pieniądze Europejczyków z Zachodu musi dojść do kresu - apelował. Potrzebna nam jest Polska w strefie euro, bo Polska to kraj odpowiedzialny, który wie jak zarządzać swoimi finansami i gospodarką, bez problemów takich, że teraz musimy spłacać innych, by się wyplątali ze swoich problemów - zaznaczył.

"Musimy popracować nad jakością debaty"

Otwierając rocznicowe spotkanie prezes Instytutu Studiów Strategicznych Anna Szymańska-Klich podkreśliła, że Polakom potrzebna jest debata publiczna na wysokim poziomie. Debata, w której o jakości wypowiedzi decyduje jej zawartość merytoryczna, a nie agresja często tak charakterystyczna dla współczesnej dyskusji politycznej - powiedziała.  Mam poczucie, że przez 20 lat w Polsce bardzo wiele udało się zbudować, ale nad jakością debaty wciąż musimy pracować - oceniła.

Instytut Studiów Strategicznych kontynuuje działalność Międzynarodowego Centrum Rozwoju Demokracji, powołanego w 1993 r. przez ówczesne władze Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Centrum stało się miejscem wymiany doświadczeń między politykami i ekspertami z różnych krajów. W ciągu 20 lat instytucja zorganizowała ponad 120 konferencji i wydała 103 publikacje poświęcone bezpieczeństwu międzynarodowemu, NATO, procesowi integracji europejskiej i społeczeństwu obywatelskiemu.