To hasło wspólnej akcji RMF FM, „Super Expressu” i MSWiA. Statystyki są zatrważające - ponad połowa przestępstw nie jest zgłaszana na policję. Nasi słuchacze mówią, że funkcjonariusze nie chcą przyjmować zgłoszeń, sugerując że sprawa jest zbyt błaha albo kwalifikują przestępstwo jako wykroczenie.

Zgłaszający sprawę często słyszą też, że sprawą zajmie się dzielnicowy. Ten nawet przychodzi z wizytą, ale sprawie i tak bieg nie zostaje nadany. Wszystko dlatego, że policja chce poprawić swoje statystyczne wyniki pracy.

Bezpieczniej będzie jednak wtedy, kiedy policja dowie się o rzeczywistej skali przestępczości. Patrole zostaną wówczas skierowane tam, gdzie faktycznie jest niebezpiecznie. Policjanci będą mieli szanse zatrzymać bandytów najbardziej dokuczających ludziom na osiedlach, w parkach, w małych i dużych miastach.

Co zrobić, aby policjanci chcieli nas wysłuchać i przejąć się każdym zgłoszeniem, nawet tym z pozoru drobnym ? Jak zachęcić Polaków do egzekwowania swoich praw na komisariacie podczas informowania policjantów o zaistniałym przestępstwie? Naszą akcją chcemy pomóc wszystkim ofiarom przestępstw. Policja musi Cię wysłuchać i zając się Twoją sprawą!

W dzisiejszym „Super Expressie” znajdziecie numery telefonów, pod którymi można poinformować policję o tym, że w komisariacie lub komendzie nie przyjęto od Was zgłoszenie o przestępstwie. Wasza skarga zostanie odnotowana i sprawą zajmie się wydział kontroli z komendy wojewódzkiej.

W ramach tej akcji - jak ustalili nasi reporterzy - w kilkudziesięciu miastach, w których działają lokalne gangi, do pomocy policjantom ruszą specjalne grupy funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego. Będą tam wchodzić specjalne grupy policjantów nie z tej miejscowości - mówił szef MSWiA Janusz Kaczmarek.