Prawie trzy czwarte Polaków nie obawia się utraty pracy. Jeszcze rok temu osób, które były pewne swego etatu, było 60 procent - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Gazety Prawnej".

W tym roku zwolnienia bał się co dwudziesty zatrudniony, w zeszłym co dziesiąty. Dane te, świadczące o poprawie sytuacji na rynku pracy, potwierdzają też deklaracje Polaków dotyczące możliwości znalezienia nowego etatu w razie utraty obecnego. Połowa badanych jest pewna, że w przypadku utraty pracy łatwo znajdzie nową. Tylko 13 procent mówi, że byłoby to bardzo trudne.

Pracujący Polacy są też lepiej traktowani przez pracodawców. 82 procent deklaruje, że ich firma nigdy nie spóźnia się z wypłatą wynagrodzenia, a 73 procent twierdzi, że pracodawca zawsze wypłaca wynagrodzenie za nadgodziny. Rok temu takich osób było odpowiednio 76 i 61 proc.

Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że nie ma zamiaru wyjeżdżać z Polski za granicę. Maleje liczba osób, które są zdania, że obcokrajowcy spoza UE zatrudnieni w Polsce stanowią zdecydowaną konkurencję wobec polskich pracowników. W 2006 roku sądziło tak 27 proc. badanych, w tym roku - 21 proc.