W niedzielę już po raz 15. w Polsce będziemy obchodzić Światowy Dzień Serca pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Wydarzenie poświęcone jest promocji zdrowego stylu życia i profilaktyce chorób układu krążenia. Centralne obchody Dnia Serca odbędą się w Warszawie, na Podzamczu nad Wisłą. Wydarzenie ma na celu zmniejszenie liczby osób cierpiących na schorzenia układu krążenia. Specjaliści będą uświadamiać wartość regularnych badań oraz prowadzenie zdrowego stylu życia, na który składa się również zdrowa dieta, aktywność fizyczna, unikanie stresu czy dobry sen.

W niedzielę już po raz 15. w Polsce będziemy obchodzić Światowy Dzień Serca pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Wydarzenie poświęcone jest promocji zdrowego stylu życia i profilaktyce chorób układu krążenia. Centralne obchody Dnia Serca odbędą się w Warszawie, na Podzamczu nad Wisłą. Wydarzenie ma na celu zmniejszenie liczby osób cierpiących na schorzenia układu krążenia. Specjaliści będą uświadamiać wartość regularnych badań oraz prowadzenie zdrowego stylu życia, na który składa się również  zdrowa dieta, aktywność fizyczna, unikanie stresu czy dobry sen.
Podczas imprezy scena główna będzie miejscem edukacji na temat profilaktyki chorób serca. /P. Frischknecht (PAP/DPA) /PAP

Idea Światowego Dnia Serca powstała z inicjatywy profesora Antonio Bayes de Luna - ówczesnego Prezydenta World Heart Federation. "I love my heart - Let it beat!" (Kocham swoje serce - niech bije!) - tak brzmiało pierwsze hasło przewodnie wydarzenia, które rozpoczęło nową erę kardiologicznej edukacji społeczeństwa na całym świecie i zwiększania świadomości wartości zdrowego serca. Każdego roku ten wrześniowy dzień jest chwilą "jednoczenia się serc" na całym świecie. W ten sposób promowany jest  zdrowy styl życia, dzięki któremu człowiek czuje się lepiej i dłużej cieszy się nienaganną formą.

W obchody Światowego Dnia Serca zaangażowanych jest wiele organizacji, m.in.: WHO, UNESC i UNICEF. Ich udział oraz aktywność wyraźnie dowodzą, że choroby sercowo-naczyniowe są problemem dotyczącym społeczności całego świata.

"Polacy mają serce" - zabawa, edukacja, odpoczynek i relaks

Warszawskie Obchody Światowego Dnia Serca odbywać się będą pod hasłem przewodnim: "Polacy mają serce".

Piknik o silnym aspekcie prorodzinnym zgromadzi pod skarpą przy Starym Mieście kilka tysięcy osób w różnym wieku. Chcemy, aby było to spotkanie kilku pokoleń, z których każde ma zupełnie inne problemy sercowe i w zróżnicowanym stopniu narażone jest na choroby układu sercowo-naczyniowego - mówi prof. Piotr Hoffman, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki chorób układu sercowo - naczyniowego jest jednym z głównych celów obecnej kadencji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Podczas obchodów Światowego Dnia Serca wystartuje kampania "Zdrowe dzieci, zdrowa młodzież, zdrowi dorośli" - akcja, której misją jest wyrobienie odpowiednich nawyków żywieniowych i behawioralnych u najmłodszych.

"Sercem" całego wydarzenia będzie scena, od której będą wiodły cztery arterie. Koncepcja ta nawiązuje do układu sercowo-naczyniowego człowieka. Strefy będą poświęcone różnym obszarom, mającym wpływ na prawidłowe funkcjonowanie serca człowieka:

ZADBAJ O SERCE

Jednym z najważniejszych aspektów jest zwrócenie szczególnej uwagi na znaczenie profilaktycznych badań, które regularnie przeprowadzane mogą znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca. Każdy będzie mógł skorzystać z bezpłatnej konsultacji i zdobyć dane dotyczące stanu swojego zdrowia, bądź też informacje odnoszące się do wystąpienia ewentualnego schorzenia i jego ryzyka. W ciągu dnia w tzw. krwiobusach odbywać będzie się również zbiórka krwi.

GOTUJ Z SERCEM

Za dobrą kondycję serca odpowiada również racjonalne odżywianie i odpowiednio zbilansowana dieta. W tej strefie uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób konkretne produkty wpływają na funkcjonowanie ich układu sercowo-naczyniowego, a także będą mogli skorzystać z indywidualnej porady dietetyka. Nie zabraknie również zdrowych przysmaków wpływających pozytywnie na organizm człowieka.

AKTYWNE SERCE

Zdrowe serce kojarzy się również z aktywnością fizyczną. W tym miejscu pojawi się plenerowa siłownia, zorganizowana zostanie także kardio-gimnastyka ze znaną trenerką, a specjaliści udzielą cennych rad oraz wskazówek dotyczących bezpiecznego uprawiania sportu.

CZULEJ DLA SERCA

Serce to nie tylko organ niezbędny człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania i życia, ale również symbol emocji i uczuć. W tej strefie zostaną przedstawione problemy związane ze stresem, zmęczeniem, lękiem czy napięciami nerwowymi. Będzie można odnaleźć harmonię poprzez trening jogi lub spotkać się i porozmawiać z psychologiem. Specjalnie przygotowane meble wypoczynkowe zadbają również o relaksacyjny klimat, pozwolą wypocząć i odprężyć się.

Główna scena będzie miejscem edukacji na temat profilaktyki chorób serca. Organizatorzy postawili na przekazywanie wiedzy poprzez zabawę, co ma na celu dotarcie do każdej grupy wiekowej uczestników.

W ubiegłych latach obchody Światowego Dnia Serca zorganizowano w takich miastach, jak Łódź, Zakopane, Lublin, Kraków, Wadowice, Wrocław, Zamość, Chojnie, a także Warszawa.