W kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Świdniku odbył się pogrzeb Zyty Gilowskiej, byłej wicepremier i minister finansów. W uroczystościach wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

Uroczystości pogrzebowe prof. Zyty Gilowskiej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Świdniku /Wojciech Pacewicz /PAP

Zytę Gilowską żegnali także: marszałkowie Sejmu i Senatu, prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także ministrowie i posłowie.

Mowę po mszy św. wygłosił prezydent Andrzej Duda. Natomiast na cmentarzu przemawiała Beata Szydło.

Zyta Gilowska zmarła w nocy z 5 na 6 kwietnia. Od wielu lat zmagała się z chorobą serca.

Zyta Gilowska nie żyje. Miała 66 lat

Nie żyje Zyta Gilowska. Zmarła w wieku 66 lat. Była ministrem finansów oraz wicepremierem w rządach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego. Od 2010 do 2013 była członkiem Rady Polityki Pieniężnej. czytaj więcej

W 2003 r. przeszła operację wszczepienia sztucznej zastawki aortalnej. Podkreślała, że zawdzięcza życie prof. Zbigniewowi Relidze, który będąc senatorem, jako jedyny podjął się wykonania ryzykownego zabiegu. Gilowska przeszła następne operacje, a w jednym z wywiadów przyznała, że jedynym ratunkiem, by mogła normalnie żyć, było wszczepienie jej rozrusznika serca.

Była wicepremierem i ministrem finansów w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Gilowska znana była z ciętego języka, ale także trafnych ripost. Nazywano ją "Tornado Lady" i "Żelazną Damą" polskich finansów.

Nie powstrzymywała się od osobistych komentarzy politycznych, zasiadając w Radzie Polityki Pieniężnej. Za polemikę w Sejmie nagrodzono ją "Srebrnymi Ustami".


(dp)