Pogrzeb prof. Jerzego Vetulaniego odbędzie się we wtorek 18 kwietnia na cmentarzu Rakowickim w Krakowie - poinformował Urząd Miasta Krakowa. Vetulani był wybitnym neurobiologiem. Zmarł 6 kwietnia.

Pogrzeb prof. Jerzego Vetulaniego odbędzie się we wtorek 18 kwietnia na cmentarzu Rakowickim w Krakowie - poinformował Urząd Miasta Krakowa. Vetulani był wybitnym neurobiologiem. Zmarł 6 kwietnia.
Prof. Jerzy Vetulani /PAP/Jacek Bednarczyk /PAP

Profesor zostanie pochowany w Alei Zasłużonych. Uroczystość rozpocznie się o godz. 14 i będzie miała charakter świecki.

2 marca Vetulani został potrącony przez samochód na przejściu dla pieszych na ulicy Balickiej w Krakowie rejonie skrzyżowania z ul. Zielony Most. Naukowiec trafił do Szpitala Uniwersyteckiego. Tam został wprowadzony w śpiączkę farmakologiczną. “Lekarze od początku szanse na przeżycie uznawali za bardzo niewielkie. Podjęli próbę walki o życie, bo organizm był silny" - pisała rodzina Vetulaniego na jego facebookowym profilu. 

Kim był Jerzy Vetulani?

Jerzy Vetulani urodził się w 1936 r. w Krakowie. Był psychofarmakologiem, neurobiologiem, biochemikiem, profesorem nauk przyrodniczych i członkiem Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Akademii Umiejętności. TO autor kilkuset prac badawczych oraz współtwórca hipotezy beta-downregulacji jako mechanizmu działania leków przeciwdepresyjnych.

Naukowiec dał się poznać jako zwolennik medycznej marihuany - w 2016 r. wszedł w skład Obywatelskiego Komitetu Medycznej Marihuany, który organizował zbiórkę podpisów pod projektem ustawy dopuszczającej do obrotu medyczną marihuanę. Wspólnie z dziennikarką Marią Mazurek wydał tez książkę o tej tematyce - “A w konopiach strach".

Vetulani odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 r. otrzymał tytuł Popularyzatora Nauki w konkursie PAP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Odebrał również tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Był członkiem licznych towarzystw naukowych, w tym honorowym członkiem Indian Academy of Neurosciences i Oxford Neurological Society.

Vetulani należał do najbarwniejszych postaci Krakowa. Był jednym ze współtwórców legendarnej Piwnicy pod Baranami. W 2002 r. startował w wyborach na prezydenta miasta Krakowa. 

(mn)