Polacy nie powinni umierać za system pierwiastkowy - stwierdził Hans-Gert Poettering. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego wyraził nadzieję, że podczas najbliższego szczytu UE w Brukseli dojdzie do kompromisu między Polską a Unią w sprawie systemu głosowania w Radzie UE.

Nie dopuszczam takiej myśli, że polski rząd powie „nie”. Weto doprowadzi UE do głębokiego kryzysu. Dotyczy to również fundamentalnych interesów samej Polski - powiedział Poettering. Mam nadzieję, że dojdzie do kompromisu, nikt nie będzie chciał umierać za swoje przekonania, Polska weźmie pełną odpowiedzialność za przyszłość Europy i będzie wspierać przyjaźń, współpracę i partnerstwo. Pragnienie jedności dominuje w naszej wspólnocie. Bez tej jedności nie będziemy mogli skutecznie bronić naszych wartości i interesów - zaznaczył przewodniczący PE. Jego zdaniem Polacy nie powinni umierać za system pierwiastkowy: Śmierć przyjaciela jest zawsze czymś bardzo bolesnym.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel po spotkaniu z premierem Luksembura Jean-Claude’em Junckerem powiedziała, że wciąż pozostało wiele spraw do rozstrzygnięcia, by można było osiągnąć kompromis na szczycie UE. Pytana na konferencji prasowej o Polskę, nie chciała wchodzić w szczegóły. Nie chcę mówić o Polsce. Mogę tylko powiedzieć, że wciąż są różne stanowiska - odparła.

Zgodnie z propozycją zawartą w eurokonstytucji, do podjęcia decyzji w Radzie Unii Europejskiej potrzeba co najmniej 55 proc. państw Unii (nie mniej niż 15), reprezentujących co najmniej 65 proc. jej ludności. To wzmacnia duże kraje, takie jak Niemcy.

Warszawa proponuje natomiast, by system głosowania tzw. podwójną większością w nowym traktacie UE zastąpił system pierwiastkowy. W systemie pierwiastkowym głos każdego kraju jest obliczony na podstawie pierwiastka kwadratowego z jego liczby ludności. W efekcie siła głosu przeliczona na pojedynczego obywatela mniejszego państwa członkowskiego jest dowartościowana, większego zaś - osłabiona.

Podczas unijnego szczytu w dniach 21-22 czerwca w Brukseli ma zostać przyjęty mandat na Konferencję Międzyrządową; konferencja ma przygotować projekt nowego traktatu UE.