Sposób ustalania wysokości pensji zasadniczej nauczycieli nie zmieni się - tak zadecydowali na wczorajszym posiedzeniu posłowie. Sejm znowelizował Kartę Nauczyciela. Obecnie o wysokości pensji decyduje Ministerstwo Edukacji Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Pracy. Zgodnie z nim, płaca zasadnicza nauczycieli wynosi w tym roku 66,49 procent wynagrodzenia całkowitego.

Nie udało się przywrócić korzystniejszego dla nauczycieli przepisu o pensji zasadniczej wynoszącej 75 procent wynagrodzenia, ale wydaje się, że Związek Nauczycielstwa Polskiego jest zadowolony. "Głównym celem tej inicjatywy było wprowadzenie zapisu, że wysokość dodatków do płacy zasadniczej ustalana jest przez ministra, a nie przez samorządy w regulaminach - mówił Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wcześniej - ustalały to samorządy.

W przyjętej przez posłów ustawie zmieniony został także obowiązujący dotychczasowy zapis, dotyczący zabezpieczenia środków na wynagrodzenia nauczycieli. Zgodnie z wprowadzoną zmianą, środki niezbędne na wynagrodzenia zagwarantowane będą przez państwo nie w dochodach samorządów, lecz w części oświatowej subwencji ogólnej dla samorządów. Zapis ten został wprowadzony do projektu ustawy na prośbę Związku Miast Polskich . Za całością nowelizacji Karty Nauczyciela głosowało 227, przeciwko było 18, wstrzymało się od głosu czterech.

Foto: Archiwum RMF

00:10