Jest zwrot akcji w sprawie bonifikat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości w Warszawie. Prawo i Sprawiedliwość może zablokować wczorajszą kontrowersyjną decyzję Rady Warszawy o radykalnym zmniejszeniu bonifikaty na to przekształcenie z 98 do 60 procent.

Wskazany przez rząd PiS wojewoda mazowiecki może zwlekać z opublikowaniem w dzienniku wojewódzkim tej kontrowersyjnej uchwały rady miasta.

Na konferencji wprost zasugerował to wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Gdybym ja był wojewodą, na pewno nie spieszyłbym się z publikacją tej ustawy w dzienniku urzędowym. Trzeba ją naprawdę dokładnie sprawdzić - mówił Soboń.

Jeżeli tak się stanie, to od 1 stycznia warszawiacy będą mogli przekształcić prawo użytkowania wieczystego z uchwaloną w poprzedniej kadencji 98-procentową bonifikatą, a nie z przegłosowaną wczoraj tylko 60-procentową. Zaoszczędzą na tym dziesiątki tysięcy złotych, a budżet miasta straci około 1,7 mld zł.

W ten sposób PiS zablokuje decyzję radnych PO i Nowoczesnej o obniżce bonifikaty, którą rząd nazywa oszukaniem warszawiaków.

"To wprowadzi niesłychany zamęt"

Wiceprezydent Robert Soszyński sugeruje, że wstrzymanie nowej uchwały po to, by zaczęła działać stara, w domyśle,, by mieszkańcy zdążyli ubiegać się wyższe bonifikaty, spowoduje chaos, gdy wojewoda np. przegra przed sądem.

Wprowadzi to niesłychane zamieszanie prawne, formalne, faktyczne i wcale nie pomoże warszawiakom, tylko wprowadzi niesłychany zamęt. Nie będziemy wiedzieli w jakim stanie prawnym i faktycznym się znajdujemy, zwłaszcza że ustawa jest napisana dość ascetycznie i tak naprawdę nie ma przewidzianych wszystkich zachowań w każdej sytuacji - mówi Soszyński.

Mieszkańcy cały czas mogą korzystać z wyższych bonifikat

Mieszkańcy Warszawy ciągle maja prawo do wyższych bonifikat przy przekształcaniu użytkowania wieczystego we własność. Mogą wybrać 60 lub 95 procent.

Przypomnijmy, że nie każdy będzie mógł uzyskać te wyższe - 95 procentowe upusty przy zamianie użytkowania we własność.

Bonifikata obniżona wczoraj do 60 procent przysługuje każdemu na mocy nowej ustawy i własność będzie przekształcona niemal z automatu.

By sięgnąć po wyższy upust, trzeba wybrać inny tryb - administracyjny i samemu złożyć wniosek.

Są też ograniczenia. Takie wnioski w tym trybie musi złożyć ponad połowa mieszkańców danej nieruchomości - np. bloku w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej .

To jest kluczowa bariera, by sięgnąć po wyższą bonifikatę. Do tego nie może być roszczeń do gruntu, na którym stroi budynek. Przy niższej bonifikacie - tego problemu nie ma. 

Uchwałę przegłosowała Rada Warszawy

W czwartek projekt uchwały ws. obniżenia bonifikaty wniósł na sesję rady miasta wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński. Została ona przegłosowana przez Radę Warszawy. W głosowaniu uchwałę poparło 38 radnych, 19 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W projekcie uchwały zapisano, że bonifikata wynosi 60 proc., gdy opłata jednorazowa za przekształcenie zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie. Jeśli opłata, zostanie wniesiona w drugim roku, to bonifikata wyniesie 50 proc., w trzecim - 40 proc,., w czwartym 30 proc., w piątym - 20 proc., a jeśli w szóstym roku to bonifikata wyniesie 10 proc.

W opinii skarbnika miasta do uchwały napisano, że obniżenie bonifikaty od jednorazowej opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości spowoduje zmniejszenie negatywnych konsekwencji dla budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej o kwotę blisko 1,7 mld zł.

Opracowanie: