Pomoc prawna, materialna, wsparcie psychologiczne i medyczne. To wszystko byłym uczestnikom misji wojskowych ma oferować Dom Weterana Działań poza Granicami Państwa, otwarty w niedzielę w Warszawie. Nowa instytucja ma też pielęgnować pamięć o poległych żołnierzach. Na murze obok centrum wmurowano tabliczki z nazwiskami wszystkich żołnierzy, którzy zginęli na misjach po II wojnie światowej.

Żołnierze na misjach służą za granicą nie tylko Polsce, ale całemu światu - powiedziała premier Ewa Kopacz podczas uroczystości otwarcia. Otwieramy dziś Dom Weterana. To nasze, Polek i Polaków, podziękowanie za waszą służbę i poświęcenie. Mam nadzieję, że będziecie się tu czuli jak w domu, bo jest to dom. Dom zbudowany nie tylko z cegieł, ale zbudowany przede wszystkim z naszej wdzięczności - podkreśliła premier Kopacz.

Jesteśmy z was dumni, Polska jest z was bardzo dumna. Służycie Polsce, ale tak naprawdę służycie wolnemu światu; światu, dla którego takie wartości jak godność, prawa człowieka, wolność i suwerenność są warte poświęcenia, niekiedy najwyższego poświęcenia - powiedziała premier

To wy w imieniu tego wolnego świata to zadanie wypełniacie. Wasz profesjonalizm w połączeniu z celami misji, których się w imieniu Polski podejmujecie, wystawia jak najlepsze świadectwo przede wszystkim wam, ale również naszej ojczyźnie - dodała.

"Uczcimy ich pamięć"

Od 1955 roku poza na misjach zagranicznych poległo i zmarło 120 polskich żołnierzy. Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa ma pielęgnować o nich pamięć, a także służyć pomocą i wsparciem byłym uczestnikom misji wojskowych i popularyzować wiedzę o kontyngentach.

21 grudnia to rocznica ataku z 2011 r. w Afganistanie, kiedy zginęło pięciu polskich żołnierzy. Było to najtragiczniejsze zdarzenie w historii polskiego zaangażowania w misje zagraniczne. Przypomniał o tym podczas swojej przemowy minister obrony Tomasz Siemoniak. Postanowiliśmy, że Wojsko Polskie uczci ich pamięć - powiedział szef MON. Przypomniał, że o weteranach premier Kopacz mówiła w expose. Wojsko Polskie po wsze czasy będzie pamiętać o waszych mężach, braciach, synach - zwrócił się Siemoniak do rodzin poległych.

Od połowy ubiegłego wieku w misjach zagranicznych służyło łącznie ok. 100 tys. Polaków, w przeważającej większości żołnierzy. Status weterana - uprawniający m.in. do dodatków i rent i emerytur oraz ulg w przejazdach - ma obecnie ponad 11,5 tys. byłych i obecnych żołnierzy, a weterana poszkodowanego - ponad 540. Status weterana lub weterana poszkodowanego ma też ponad 500 funkcjonariuszy służb podległych MSW.


(bks)