Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, o godz. 16:00 bramki na autostradzie A1 zostaną ponownie otwarte dla podróżnych. Za darmo można będzie jeździć A1 do niedzieli do godz. 23.59 oraz w dwa pozostałe weekendy sierpnia.

Otwarcie bramek w sierpniowe weekendy na autostradzie to efekt porozumienia ministerstwa infrastruktury z Gdańsk Transport Company (GTC,) które jest koncesjonariuszem na A1.

Po raz pierwszy bramki zostały otwarte w piątek 8 sierpnia o godz. 16, a zamknięto je w niedzielę o godz. 23.59.

Jak wynika z danych przekazanych przez rzeczniczkę GTC Annę Kordecką, w ubiegły piątek drogą jechało 64,9 tys. aut, w sobotę - 82 tys., a w niedzielę - 83 tys. Jej zdaniem to rekordowy ruch od momentu otwarcia tej drogi.

Mimo tak wzmożonego ruchu na wjazdach i zjazdach z A1 korków nie było. Nie było ich także na drogach dojazdowych do autostrady.

Dotychczasowy rekord na A1 padł 26 lipca. Tego dnia w Gdańsku otwierano Jarmark św. Dominika, a w Gdyni miała miejsce lotnicza impreza i w ciągu doby autostradę pokonało 68 tys. samochodów. Wówczas przejazd był płatny, a przed bramkami tworzyły się długie zatory.

Według GTC w nadchodzący "długi weekend" może paść kolejny rekord. Spodziewamy się wzmożonego ruchu, bo w Gdańsku będzie się kończył Jarmark św. Dominika, a w Gdyni zaplanowano dużą imprezę żeglarską - powiedziała Kordecka.

Wczoraj minister Elżbieta Bieńkowska zapowiedziała, że do końca września zapadnie decyzja, jaki system poboru opłat będzie obowiązywał na autostradach. Brane pod uwagę są dwa systemy: elektroniczny pobór opłat lub winiety.

(j.)