W kancelarii premiera zebrał się Komitet Polityczny PiS. Według zapowiedzi premiera i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, władze partii omówią sytuację w koalicji rządowej po zapowiedzi powstania nowej partii LiS - Liga i Samoobrona.

Podczas popołudniowej konferencji prasowej w Warszawie premier mówił, że sama gotowość LPR i Samoobrony do współrządzenia oraz zgłoszenie przez Samoobronę kandydata na ministra rolnictwa (został nim Krzysztof Sikora) nie wystarczą do "podtrzymania koalicji".

Jeśli Prawo i Sprawiedliwość zdecyduje się na wcześniejsze wybory parlamentarne, to prawdopodobnie odbędą się one w połowie listopada - oświadczył premier Jarosław Kaczyński. czytaj więcej

Szef rządu podkreślił, że choć "w tej chwili nie ma decyzji" o przeprowadzeniu przedterminowych wyborów parlamentarnych, to jest ona prawdopodobna, bo - jak argumentował - zachowanie LPR i Samoobrony nie zachęca nas do podtrzymywania tego obecnego modelu.

Premier nie wykluczył, że jeśli PiS zdecyduje się na wcześniejsze wybory, to mogłyby się one odbyć w połowie listopada.

Do kompetencji Komitetu Politycznego PiS należy między innymi podejmowanie w okresach między posiedzeniami Zarządu Głównego decyzji dotyczących bieżącej działalności ugrupowania, sprawowanie nadzoru nad bieżącą działalnością Klubu Parlamentarnego PiS oraz koordynacja działań związanych z realizacją uchwał Rady Politycznej i Zarządu Głównego, dokonywanie wykładni statutu partii na wniosek prezesa PiS lub Zarządu Okręgowego.

W skład Komitetu Politycznego wchodzą między innymi Jarosław Kaczyński, Joachim Brudziński, Marek Kuchciński, Ludwik Dorn, Adam Lipiński, Krzysztof Putra, Przemysław Gosiewski, Zbigniew Wasserman i Zbigniew Ziobro.