Kilkanaście milionów złotych kosztowała modernizacja Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem. To najnowocześniejszy tego typu obiekt w regionie i jeden z najnowocześniejszych w całej Polsce. W środku kino 4D, największa makieta Tatr, "prawdziwa" jaskinia tatrzańska, sala odkryć i wiele atrakcji, które maja nie tylko przybliżyć wiedzę o Tatrach, ale także nauczyć jak się w nich zachowywać.

Taki spacer edukacyjny po ośrodku zajmuje około godziny, podczas której zwiedzający zobaczą Tatry oczami orła, a także kozicy, poznają wagę świstaka i jego dietę. Pierwszym punktem wycieczki jest największa w Polsce i dodatkowo interaktywna, makieta Tatr. Jest na niej wyświetlana prezentacja o podziale naszych najwyższych gór, powierzchni i najwyższych szczytach. Towarzyszy jej komentarz lektora. Kolejnym etapem spaceru są bardzo realistyczne dioramy, czyli trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy - tu narratorami są tatrzańskie zwierzęta. Uzupełnieniem ekspozycji są filmy przyrodnicze, które pokazują tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców. Projekcje filmów odbywają się w nowo wybudowanych salach kinowych. Nie są to jednak zwykłe projekcje. Jedna z sal kinowych, w której użyta jest technologia 4D, zapewnia dodatkowe wrażenia - podmuchy "wiatru" czy gwałtowne ruchy fotela. Widzowie dostaną również specjalne okulary, dzięki którym obraz zyska trójwymiarowość. W ten sposób mogą podziwiać Tatry z perspektywy, jakiej ogląda je tatrzański orzeł. 

W trakcie zwiedzania można zajrzeć także do jaskini. Bardzo przypomina prawdziwą, jest tak samo chłodna, sączy się w niej woda. Można w niej posłuchać o tym, co się dzieje w tatrzańskich podziemiach, kto w nich mieszka i dlaczego.

Na dzieci czeka również sala odkryć. Mamy w niej gry komputerowe, które uczą orientacji na mapie, ćwiczą pamięć, pomagają rozpoznawać odgłosy zwierząt i ćwiczyć spostrzegawczość. Jeżeli dzieciaki zechcą poskakać jak kozica lub pobiegać po lesie jak jeleń, mogą to zrobić właśnie w sali odkryć - znajdą tu gry działające w technice Kinect. Jak wygląda dzień świstaka? To temat gry dla czterech osób, w której gracze stają się świstakami.

Ci, którzy chcą się dowiedzieć czegoś o zasadach ochrony przyrody, mogą obejrzeć krótkie filmy, na przykład o tym, dlaczego w Parku nie ma koszy na śmieci, czemu nie wolno dokarmiać zwierząt, czy kornik jest wrogiem, czy sprzymierzeńcem i wiele innych. Można skorzystać ze stolików interaktywnych. Zasada działania jest prosta. Użytkownik wybiera szufladę z eksponatami - modelami różnych elementów przyrody (m.in. płazów i gadów, skał, szyszek, ptasich jaj). Na stoliku wyświetlana jest prezentacja tematyczna, a zadaniem użytkownika jest ustalenie, jak nazywa się dany eksponat. W trakcie trzeba odpowiedzieć na sporo dodatkowych pytań. Uczy to obserwacji, cierpliwości i logicznego myślenia. Można też oglądać trójwymiarowe zdjęcia przyrody.

Modernizacja Centrum została dofinansowana z Funduszy Europejskich z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Otwarte jest codziennie z wyjątkiem dni świątecznych od 8.00 do 15.00 (w okresie od 15 kwietnia do 15 października w godz. od 9.00 do 16.30). Zwiedzanie zajmuje ok. godziny. Grupy do 26 osób są wpuszczane co 20 minut.