Komputer pokładowy, tempomat, podgrzewane fotele czy radio z możliwością odtwarzania plików MP3 - między innymi takie wymagania co do nowych limuzyn ma kancelaria premiera. Centrum Usług Wspólnych obsługujące KPRM rozpisało przetarg na zakup 35 nowych samochodów.

Za auta zapłaci Centrum Usług Wspólnych, które - jak tłumaczy kancelaria premiera - samo zarabia na siebie i nie jest finansowane ani dotowane z budżetu. W mailu, który otrzymała nasza dziennikarka, pracownicy KPRM podkreślają, iż zakup jest niezbędny ze względu na wysoki poziom zużycia taboru.

Do tej kategorii należy np. 10-letnie BMW, którego naprawa w ciągu roku pochłonęła 25 tysięcy złotych. Sprawa dostawy samochodów jest jednak chyba dość wstydliwym tematem, bo o ile w tytule przetargu jeszcze kilka dni temu czarno na białym było napisane: "na rzecz Kancelarii Premiera", to już dziś tych słów nie znajdziemy.

Znajdujemy za to dokładny opis przedmiotu zamówienia. Oczekiwania Centrum Usług Wspólnych są luksusowe. Według naszych informacji, jedna limuzyna spełniająca oczekiwania zamawiających kosztuje w salonie około 150 tysięcy złotych.

Oto e-mail, który otrzymaliśmy z KPRM:

Witam,

Zacznę od niewielkiego, aczkolwiek istotnego wyjaśnienia.

Przetarg na zakup samochodów jest realizowany przez i na potrzeby Centrum Usług Wspólnych, a nie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Warto przy tym zauważyć, że zakup samochodów jest finansowany ze środków własnych, z zysku CUW. Centrum Usług Wspólnych jako instytucja gospodarki budżetowej nie jest finansowana, ani dotowana z budżetu państwa.

Obsługa KPRM jest jednym z zadań CUW, a przychody z tego tytułu stanowią zaledwie 7,36 % wszystkich przychodów Centrum. CUW obsługuje również inne jednostki administracji państwowej oraz świadczy usługi na rzecz klientów zewnętrznych, w tym prywatnych podmiotów gospodarczych i klientów indywidualnych. Każdy klient może w ramach świadczonych odpłatnie przez CUW usług naprawić samochodów, wymienić opony, skorzystać z wakacji w ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych lub zamówić druk publikacji, gazet czy też plakatów.

Zakup nowych samochodów osobowych jest niezbędny ze względu na wysoki poziom zużycia posiadanego przez CUW taboru samochodowego. Średni wiek samochodów osobowych posiadanych przez CUW przekracza 12 lat. Generuje to wysokie koszty utrzymania i eksploatacji, wpływa negatywnie na możliwości ich użytkowania i znacząco obniża poziom bezpieczeństwa. Np. naprawy jednego z samochodów BMW z 1998 r. tylko w ciągu ostatniego roku kosztowały ponad 20.000 zł, a innego 10-letniego samochodu tej samej marki prawie 25.000 zł.

Równocześnie CUW rozpoczął już wycofywanie części samochodów, których dalsza eksploatacja, lub doprowadzenie ich do stanu użyteczności w opinii Centrum jest nieuzasadnione ekonomicznie. Samochody te są w większości przekazywane, zgodnie z ustawą o finansach publicznych i statutem CUW, jednostkom samorządu terytorialnego oraz organizacjom pożytku publicznego. Pojazdy, które nie będą przedmiotem zainteresowania tych podmiotów zostaną sprzedane w drodze publicznej licytacji.

Sam przetarg realizowany jest zgodnie z Ustawą Prawo Zamówień Publicznych. Jest to przetarg unijny, a jego wartość przekracza 130 000 Euro. Wartość środków zarezerwowanych na ten cel zostanie podana przed otwarciem ofert.

Pozdrawiamy,

KPRM