Uwaga, na oszustów którzy próbują wyciągnąć Wasze dane osobowe twierdząc, że wygraliście bilety na igrzyska do RIO! Jak dowiedział się reporter RMF FM Grzegorz Kwolek, do Polski właśnie dotarła fala maili od cyberprzestępców, obiecujących wejściówki na zawody w zamian za podanie wrażliwych danych.

W mailach od oszustów znajdziecie informacje, że właśnie wygraliście internetową loterię, w której główną nagrodą jest wycieczka do Rio i wstęp na wybrane zawody podczas igrzysk. Wystarczy podać swoje dane osobowe.

Do tej pory pojawiły się dwie fale takich maili. Oto cytaty z tych wiadomości od oszustów:

"An online lottery prize of £650,000 and a trip to Brazil to watch the Olympics as the recipient’s email address was chosen out of a possible ten million at random."

"An online lottery prize of £820,000 and a trip to Brazil to watch the Rio Carnival and the Olympics as the recipient’s winning numbers 8 17 34 38 42 and 51 were selected."


Eksperci podkreślają, że takie loterie nie są i nie były organizowane, a wejściówki można kupić tylko u autoryzowanych dystrybutorów biletów na imprezy sportowe. Wasze podejrzenie powinny budzić strony, na których nie ma numerów telefonu do sprzedawcy i nie ma możliwości przesłania swoich danych w trybie szyfrowanym.

Nie dajcie się też nabrać na oferty zakupienia, albo odebrania biletów przez serwisy społecznościowe. To na pewno próba oszustwa.

Oto zebrane rady o ekspertów firmy ESET w sprawie zakupów biletów w sieci:

1. Przed rozpoczęciem zakupów, upewnij się, że system operacyjny i programy, z których korzystasz są zaktualizowane. Sprawdź także, czy system antywirusowy posiada aktualną bazę sygnatur wirusów.

2. Jeśli pierwszy warunek został spełniony, możesz rozpocząć poszukiwania wejściówek. Istnieje wiele stron oferujących bilety i czasami trudno odróżnić je od tych prawdziwych. Dlatego najlepiej kupuj bilety u autoryzowanego dystrybutora - listę znajdziesz tutaj.

3. Sprzedawanie biletów w mediach społecznościowych jest zakazane, więc nie daj się nabrać w oferty specjalne oferujące o połowę tańsze wejściówki.

4. Przed dokonaniem transakcji sprawdź, czy w pasku przeglądarki pojawia się znak kłódki, a adres poprzedzony jest "https". Jeśli tak, to połączenie jest szyfrowane, a twoje dane są chronione.

5. Jeśli już kupiłeś bilet, ale twoje plany się zmieniły, nie odsprzedawaj wejściówki na własną rękę. Skorzystaj z oficjalnego kanału udostępnionego przez organizatora na jego stronie internetowej. Znajdziesz tam instrukcję, jak bezpiecznie odsprzedać bilety, bez dodatkowych kosztów.

(abs)