Zgodnie z tradycją do wieczerzy wigilijnej powinniśmy zasiąść, gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka. W tym roku nie będzie to zwykła gwiazda, a Mars, czyli planeta. Na niebie pojawi się około 16.

Od wielu lat zwykle jest pochmurno, ale właśnie tego wieczora pojawia się jakieś przejaśnienie w chmurach. Może to jest przypadek, a może tak naprawdę bardzo chcemy zobaczyć to przejaśnienie, ale tak naprawdę rzeczywiście gdzieś tam w chmurach pojawia się jakaś przerwa, jakaś dziura i można dostrzec gwiazdy - tłumaczy Jerzy Rafalski z toruńskiego Planetarium.

Według sondażu Instytutu Badania Opinii RMF FM, tradycji wypatrywania na niebie pierwszej gwiazdy przestrzega prawie 70 procent Polaków.

Przygotowanie wieczerzy wigilijnej w zdecydowanej większości bierzemy na siebie. Do ostatniej chwili trwa wielkie gotowanie, smażenie, pieczenie i faszerowanie. 87 procent Polaków samodzielnie przygotowuje potrawy na Wigilię, wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii RMF FM.

Zaledwie jeden procent ankietowanych zamawia gotowe potrawy, które potem trafiają na wigilijny stół. Przygotowaniem świątecznych specjałów zajmują się specjalne restauracje. Można zamówić krem z borowików, kutię, rybę po grecku, pstrąga w galarecie, śledzie, pierogi, kapustę wigilijną. W Wigilię króluje jednak tradycja. Jest to specyficzne święto i ludzie raczej trzymają się tradycji. Ci, którzy składają u nas zamówienia, chcą spędzić Wigilie w gronie rodzinnym przy tradycyjnych potrawach - opowiada Joanna Gemza z warszawskiej restauracji "Nomia". Posłuchaj:

Świątecznym zwyczajem niezmiennie pozostaje wysyłanie kartek z życzeniami. O ile starsi wysyłają życzenia tradycyjną pocztą, ludzie młodzi preferują pocztę internetową. Nadal jednak lubimy pisać życzenia. Internauci korzystają z możliwości dopisania czegoś od siebie. Na szczęście jeszcze nie zapomnieliśmy pisać. Mamy swoje pomysły, staramy się, aby te świąteczne kartki były tak naprawdę od nas. Różnica tylko jest taka, że zamieniliśmy długopis na klawiaturę - mówi Agnieszka Kliber z portalu Interia.pl.

Z ankiety przeprowadzonej przez Instytut Badania Opinii RMF FM wynika, że wciąż ponad 35 procent osób wysyła przed Świętami tradycyjne kartki z życzeniami.