Najwyższa Izba Kontroli złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd Polskiej Fundacji Narodowej. Chodzi o udaremnienie i utrudnianie kontroli.

Z komunikatu NIK wynika, że zarząd Polskiej Fundacji Narodowej nie zapewnił kontrolerom Izby dostępu do dokumentów. Dlatego instytucja kierowana przez Mariana Banasia zdecydowała o złożeniu zawiadomienia dotyczącego podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na udaremnieniu (także utrudnianiu) przeprowadzenia kontroli. Za takie przestępstwo grozi grzywna lub kara do 3 lat więzienia.

O sprawie został poinformowany minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski - jako właściwy organ (starosta powiatu warszawskiego).

Polska Fundacja Narodowa powstała pod koniec 2016 roku, jest finansowana z budżetów siedemnastu spółek Skarbu Państwa. Od tego czasu promuje polską kulturę, historię i sukcesy Polaków. O fundacji zrobiło się głośno z powodu jachtu I Love Poland, który miał brać udział w regatach. W 2019 roku nasz dziennikarz Paweł Żuchowski ujawnił też, że jednostka uległa awarii po wyjściu z portu w Nowym Jorku. Złamał się maszt, który uszkodził burtę. Fundacja nie poinformowała o sprawie. Kilka tygodni później to właśnie nasz dziennikarz odnalazł zniszczony jacht na terenie jednej z marin na Rhode Island. Kolejny remont był konieczny we wrześniu 2020 roku, o czym również pisaliśmy.

Media szeroko rozpisywały się też o współpracy Polskiej Fundacji Narodowej z firmą PR White House Writers Group. PFN płacił firmie za pracę dla konsulatu w Nowym Jorku, choć placówka zerwała z nimi współpracę.

PFN wyprodukował też spot z Melem Gibsonem ,który powstał z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z kolei w ramach akcji "100x100" do Polski zaproszono stu znanych artystów, sportowców, przedsiębiorców. PFN prowadzi też program PFNteam100, który wspiera młodych sportowców- olimpijczyków i paraolimpijczyków.

Polska Fundacja Narodowa zaskoczona komunikatem Najwyższej Izby Kontroli

Temistokles Brodowski z PFN powiedział, że zdaniem Fundacja jej działalność nie podlega kontroli Najwyższej Izby Kontroli, ponieważ nie dysponuje w działalności majątkiem lub środkami państwowymi lub komunalnymi.

Potwierdzają to opinie prawne przedstawione NIK - powiedział Brodowski.

PFN jest podmiotem prywatnym niedysponującym środkami publicznymi - uważa Fundacja, tłumacząc, że po powołaniu w listopadzie 2016 r. i uzyskaniu wpisu do KRS w grudniu 2016 r. uzyskała odrębną podmiotowość prawną.

PFN prowadzi wyłącznie działalność statutową, nie prowadzi przy tym działalności gospodarczej, nie posiada statusu organizacji pożytku publicznego i nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług - wyjaśnił Brodowski.

Przypomniał, że majątek pochodzi wyłącznie od fundatorów, które są spółkami prawa handlowego i nie uzyskiwała do tej pory żadnych dotacji, subwencji, darowizn tym bardziej ze środków publicznych czy komunalnych.

Zapewnił, że mimo to, od momentu pojawienia się NIK w Fundacji zarząd współpracuje z przedstawicielami Izby, choć praca odbywa się w trybie hybrydowym z uwagi na pandemię. Najwyższa Izba Kontroli pobrała szereg dokumentów z PFN - poinformował.

Fundacja także na bieżąco informowała i informuje NIK o sytuacji wewnętrznej związanej z pandemią oraz jej następstwami w bieżącej działalności, w tym z uwagi na problemy covidowe u pracowników i współpracowników PFN - powiedział Brodowski.

Zapewnił, że PFN działa transparentnie, czego dowodem są co roku publikowane sprawozdania z działalności, uprzednio sprawdzane dodatkowo przez biegłego rewidenta i akceptowane przez Radę Fundacji.

Jest dla nas zaskoczeniem komunikat NIK o powiadomieniu prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które nie zaistniało - zaznaczył Brodowski.

Zapewnił, że Polska Fundacja Narodowa nie udaremnia ani nie utrudnia, wykonywania czynności służbowych przez NIK, pozostając w stałym kontakcie z pracownikami NIK.

Uważamy także, że ogłaszanie opinii publicznej przez NIK, że ‘w związku z prowadzoną kontrolą ujawniono fakty uzasadniające podejrzenie popełnienie przestępstwa przez zarząd fundacji’ za niestosowne, tym bardziej, że czynności Izby są w toku - dodał Brodowski.

NIE PRZEGAP: PFN opublikowała sprawozdanie z działalności w 2018 r. Koszty - sześć razy większe niż w 2017 r.

Będzie kontrola tarczy antykryzysowej

W ostatnim wywiadzie dla Polsat News były poseł Prawa i Sprawiedliwości Marian Banaś podkreślił, że NIK kontrole tarczy antykryzysowej. Mamy sygnały, że sytuacja nie wygląda najlepiej i na epidemii najbardziej cierpią mali i średni przedsiębiorcy - powiedział.

Banaś wyliczał, że doszło do licznych zaniedbań także w sprawie GetBack oraz Puszczy Białowieskiej. Do końca miesiąca zostanie opublikowany raport świadczący o pewnej dysfunkcji administracji publicznej - zapewnił.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Banaś: Przewiduję kontrole tarczy antykryzysowej