Analizy pokazują, że od początku roku zginęło 166 pieszych - poinformował Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Od dziś w całej Polsce odbywa się akcja „Piesi”.

Akcja, która ma skupić uwagę policjantów na wykroczeniach powodujących zagrożenie dla pieszych, jest reakcją Komendy Głównej Policji na niepokojące statystyki. Według danych KGP od początku roku do połowy marca na drogach zginęło 166 pieszych. Akcja potrwa do godziny 22 w piątek. Policjanci zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w pobliżu przejść przez ulice. Kontrole nie ominą także na pieszych.

Blisko połowę wypadków powodują sami piesi. Problem jest w tym, że piesi nie dają szansy kierującym na reakcję, bo uważają, że skoro oni widzą kierującego, to także kierujący ich widzi, z tego przeświadczenia dochodzi do wypadków - powiedział Jarosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP. Zwrócił także uwagę, że mimo obowiązku noszenia odblasków poza terenem zabudowanym ciągle wiele osób tego nie robi. Jak jednak dodał, noszenie odblasków jest coraz częstsze.

To jest ciągle problem, ciągle ci, którzy giną poza obszarem zabudowanym, no niestety tych odblasków nie mają. Ja nie twierdzę, że one by na pewno uratowały życie (...) ale na pewno poprawiłyby te statystyki, które są niezbyt zadowalające - mówił Kobryś.

Z danych KGP wynika również, że w ubiegłym roku w 8197 wypadkach drogowych zginęło 873 pieszych, a 7587 zostało rannych. 3408 wypadków wynikało z nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu. Zginęło w nich 205 osób.

Jak powinni zachowywać się piesi?

Policjanci przypominają, że zgodnie z prawem pieszy powinien korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Kiedy jest to niemożliwe, może korzystać z jezdni, ale pod warunkiem, że będzie szedł blisko jej krawędzi i ustępował miejsca jadącym autom. Po jezdni piesi muszą iść gęsiego lewą stroną, na drodze o małym ruchu i przy dobrej widoczności dwie osoby mogą iść obok siebie.

Pieszy może korzystać ze ścieżki rowerowej tylko, jeśli obok nie ma chodnika lub pobocza albo nie można z nich skorzystać. Jeśli nie jest osobą niepełnosprawną, powinien jednak w takim miejscu ustąpić pierwszeństwa rowerzyście.

Kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Powinien również zwracać baczniejszą uwagę na pieszych idących jezdnią lub poboczem.


(MN)