Nie będzie likwidacji kopalń - takie szczegóły z porozumienia opracowywanego przez związkowców i delegację rządową zdradza szef Sierpnia’ 80, Bogusław Ziętek. Dokument nie został jeszcze podpisany, ale to najprawdopodobniej kwestia godzin.

Bogusław Ziętek jest przekonany, że protest górników zakończy się jeszcze dziś. Sądzę, że górnicy niedzielę spędzą w domu z rodzinami - powiedział naszej dziennikarce, Annie Kropaczek. Zapewnił też, że udało się osiągnąć to, co jest najważniejsze - nikt nie straci pracy.

W śląskim urzędzie wojewódzkim wciąż trwają rozmowy strony rządowej z górnikami. Szczegóły porozumienia powinniśmy poznać jeszcze dzisiaj.

Plan naprawczy, protesty i kontrowersje

Rządowy plan naprawczy dla Kompanii Węglowej (KW) w pierwotnej wersji zakładał sprzedaż nowej, zawiązanej przez Węglokoks spółce celowej dziewięciu z 14 kopalń KW. Z pozostałych jedną ma kupić Węglokoks (Piekary), a kolejne cztery mają być przekazane Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Chodzi o Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Pokój i Brzeszcze. Według związkowców oznaczałoby to likwidację tych kopalń. Premier Ewa Kopaczzapewniła, że rząd nie chce likwidować kopalń, lecz je restrukturyzować.

W regionie trwają protesty przeciwko planom rządu. Według Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w ponad 20 kopalniach w sobotę rano protestowało 2249 górników, z czego ponad 1600 na powierzchni. Jako pierwsi akcję rozpoczęli przed kilkoma dniami górnicy z czterech kopalni przewidzianych do likwidacji, później dołączyli do nich pracownicy innych zakładów KW oraz innych spółek węglowych.