Nie rozważałem zmian w tym obszarze, to nie jest mój priorytet - tak minister zdrowia Łukasz Szumowski odpowiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia na pytanie, czy planuje zmiany w dostępie do antykoncepcji awaryjnej.

W tej chwili finansowanie i sposób przepisywania tej tabletki nie jest (...) priorytetem w okresie dwóch tygodni mojego urzędowania. W związku z tym na razie nie przewiduję (zmian), nawet się nie zastanawiałem nad zmianami w tym obszarze - powiedział szef resortu zdrowia.

Pod koniec maja ubiegłego roku polski Sejm uchwalił przepisy, zgodnie z którymi hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego mogą być wydawane wyłącznie na podstawie wystawionej przez lekarza recepty. Oznacza to, że tylko na receptę wydawane są obecnie również pigułki antykoncepcji awaryjnej ellaOne (główny mechanizm ich działania polega na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji).

Pigułki te w 2009 roku zostały dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej, natomiast w styczniu 2015 Komisja Europejska zezwoliła na dopuszczenie ich do sprzedaży bez recepty. W Polsce, również od 2015 roku, pigułki te kupić mogły bez recepty osoby powyżej 15. roku życia.

O przepisach dot. aborcji i opiece okołoporodowej

W czasie posiedzenia sejmowej komisji zdrowia minister Szumowski pytany był również o przepisy regulujące przeprowadzanie aborcji. Jeżeli będzie ustawa, która będzie wymagała stanowiska rządu, to takie stanowisko przedstawimy - stwierdził krótko w odpowiedzi.

Poinformował także, że nowe standardy opieki okołoporodowej zostaną zaprezentowane jeszcze w tym kwartale.


(e)