Czerwona kropka zbliża się do niebieskiej, niebieska jest coraz bliżej, ale do spotkania nie dochodzi. Ich szlaki przetną się później… Czerwona kropka to Radosław Sikorski, szef polskiego MSZ; niebieska – prezydent Lech Kaczyński. Obaj panowie będą w Nowym Jorku – blisko, ale jakby bardzo daleko… Prześledziliśmy, gdzie mogą się spotkać.

Lech Kaczyński i Radosław Sikorski wezmą udział w 63. sesji ONZ. Sikorski poleciał tam już w poniedziałek, aby być na otwarciu, Kaczyński wyleciał dziś rano. Prezydent chce reformować ONZ a przede wszystkim Radę Bezpieczeństwa, szef MSZ chce lobbować za tym, aby Polska jak najszybciej stała się członkiem Rady Bezpieczeństwa. Stanowiska różne, ale to nie dziwi.

Panowie spotkają się w środę. Ale nie od dziś wiadomo, że obaj nie pałają do siebie sympatią. Na szczęście Nowy Jork jest duży, luksusowych hoteli tam pełno, więc nie muszą obawiać się, że przypadkiem natkną się na siebie na ulicy. Nasza reporterka Agnieszka Burzyńska pokusiła się o namalowanie mapy pokazującej, gdzie przetną się szlaki czerwonej kropki Sikorskiego i niebieskiej kropki Kaczyńskiego. bo tak oznaczyliśmy obu polityków.

Legenda:

Kropka niebieska - prezydent Lech Kaczyński

Kropka czerwona - minister Radosław Sikorski.

Prezydent mieszka w hotelu Plaza Athenee, Sikorski w Hotelu Tudor.

O godzinie 9 obaj wyruszają w stronę gmachu ONZ.

Godzina 10 - są blisko, ale do spotkania nie dochodzi.

Godzina 10.30 Kropka czerwona i niebieska znajdują się w jednym pomieszczeniu – przez godzinę – na wspólnej konferencji klimatycznej.

Przez sześć kolejnych godzin są w tym samym gmachu, ale w innych miejscach.