20 milionów złotych mają do dyspozycji mieszkańcy Łodzi. Sami zdecydują, co warto zmienić w najbliższym otoczeniu. Najlepsze pomysły będę zrealizowane za miejskie pieniądze. Kolejne miasta w Polsce stawiają na budżet obywatelski -sopocianie już po raz drugi decydują o miejskich wydatkach.

W Łodzi od tygodnia można zgłaszać propozycje inwestycji w mieście. Aby dany projekt został wstępnie zakwalifikowany do późniejszego głosowania, musi go poprzeć 15 osób. Następnie trzeba napisać wniosek i złożyć go do 28 czerwca w tamtejszym urzędzie miasta.

Miejscy urzędnicy sprawdzą, czy projekty spełniają wymogi formalne. Następnie mieszkańcy, w trakcie wrześniowego głosowania, zdecydują, czy pieniądze pójdą na naprawę dziurawych chodników czy budowę nowych placów zabaw. Głos będzie można oddać przez internet, korespondencyjnie lub osobiście.

Mieszkańcy mają do dyspozycji aż 20 milionów złotych, ale do podziału między poszczególnymi dzielnicami po 3 miliony złotych. Przewidziano także większe sumy na projekty ogólnomiejskie, czyli 5 milionów złotych. Te ostatnie propozycje muszą mieć szerszy zasięg, niż jedna dzielnica.

Wsparciem dla mieszkańców mają być spotkania w poszczególnych dzielnicach i na każdym osiedlu. Łącznie będzie 36 takich spotkań w całej Łodzi. Pierwsze już dziś o godz. 17.30 na osiedlu "Katedralna" w Gimnazjum nr 5. Te spotkania to rodzaj konsultacji z fachowcami, którzy będą tłumaczyć i podpowiadać, jak napisać wniosek o wciągnięcie propozycji do budżetu obywatelskiego.

Miliony dla mieszkańców Sopotu

W Sopocie dwa lata temu powstał pierwszy budżet obywatelski w Polsce. Wtedy mieszkańcy mieli do zagospodarowania prawie 6 milionów złotych. Dzięki temu na ulicy Ceynowy dziurawy i popękany asfalt zastąpiła kostka. Przybyło także kilka miejsc parkingowych. I to właśnie takie inwestycje najczęściej wybierają mieszkańcy.

W tym roku sopocianie mogą liczyć na 4 miliony złotych. Propozycje inwestycji mogą zgłaszać nawet 16-latkowie oraz sopockie organizacje pozarządowe. Projekty można zgłaszać do 12 maja. Zgłoszenia ocenią urzędnicy i radni, którzy sprawdzą możliwości realizacji tych propozycji. Te uznane za najlepsze będą prezentowane na spotkaniach z mieszkańcami i poddane pod trwające dwa tygodnie głosowanie, które rozpocznie się 30 czerwca. Każdy będzie mógł wskazać maksymalnie 5 najlepszych inwestycji.

Wrocław zwiększa budżet obywatelski

Z 2 do 3 milionów wzrośnie tegoroczny budżet obywatelski Wrocławia. Decyzja o zwiększeniu środków na lokalne wydatki związana jest z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. W sumie zgłoszono aż 240 projektów. Realizacja wszystkich kosztowałaby ponad 30 milionów.

Większość projektów, złożonych przez mieszkańców, dotyczy remontów chodników, budowy placów zabaw, osiedlowych boisk oraz miejsc nad Odrą do grillowania.

Do 3 maja wnioski były sprawdzane pod względem formalnym. Wrocławianie będą mogli wybierać spośród tych, które przeszły weryfikację. Głosowanie zaplanowano w dniach między 4 a 17 czerwca 2013. Prowadzone będzie zarówno w sieci, jak i w tradycyjny sposób na papierowych formularzach dostępnych w wyznaczonych punktach. Głos będzie można oddać raz i maksymalnie na pięć projektów. 

Władze Wrocławia obiecują, że w przyszłym roku budżet obywatelski zostanie powiększony do 20 milionów złotych.