Od dziś za parking w centrum Białegostoku można zapłacić, wysyłając SMS - poinformował na konferencji prasowej wiceprezydent Białegostoku Adam Poliński. Usługa ta działa już w kilku innych miastach Polski, np. w Warszawie.

Dotychczas kierowcy mogli płacić za parkowanie na ulicach objętych strefą płatnego parkowania, kupując karty postojowe i abonamenty i nadal mogą to robić. Strefa płatnego parkowania obejmuje 50 ulic w centrum Białegostoku.

By płacić za parking SMS-em, trzeba najpierw aktywować tę usługę przez telefon komórkowy. Szczegółowe informacje o uruchomieniu usługi oraz identyfikatory znajdują się w ulotce, którą rozdają kierowcom pracownicy strefy płatnego parkowania.

Opłata parkingowa w usłudze "SMS Parking" jest taka sama jak przy kartach postojowych, czyli postój do 30 min kosztuje 60 gr, a postój do godziny 1,20 gr. Jednak dodatkowo w nowej usłudze trzeba ponieść koszt wysłania SMS, który wynosi 24 gr.

Po uruchomieniu usługi, z płacenia za parking przez SMS można korzystać także w innych miastach Polski: Warszawie, Gdyni, Częstochowie, Włocławku, które również korzystają z tego systemu.

Jak tłumaczył wiceprezydent Poliński nowy system jest prosty, przyjazny. To, co przemawia za tą technologią, jest prostota ze strony użytkownika i przede wszystkim dostępność do wszystkich sieci komórkowych, oraz brak konieczności dostępu np. do Internetu - powiedział Poliński.

Umowa umożliwiająca wnoszenie opłat w strefie płatnego parkowania za pomocą telefonu komórkowego została podpisana przez miasto Białystok na cztery lata.