Straż Graniczna i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego robiły zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się na dużą skalę przemytem papierosów w poczcie dyplomatycznej. W ramach śledztwa, trwającego od 2007 roku, zatrzymano już siedem osób: Polaka, pełniącego funkcję odbiorcy i pośrednika w nielegalnym obrocie przemyconym towarem, pięciu obywateli Mongolii i Gruzina.

Przestępcy mają na swoim koncie przemyt, paserstwo, fałszerstwo dokumentów i nielegalne przekroczenia granicy. Trzon grupy stanowili obywatele Mongolii. To oni, podając się za członków korpusu dyplomatycznego i posługując się sfałszowanymi listami kurierskimi poczty dyplomatycznej, przemycali z Ukrainy papierosy. Handlowali nimi na terytorium Polski i innych państw Unii Europejskiej. Na ślad przestępczej działalności wpadli w sierpniu 2007 roku funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

52-letni Polak, zamieszany w działalność przemytników, został zatrzymany w podwarszawskich Markach. Jak się okazało, był handlarzem niezwykle obrotnym. W trakcie przeszukania jego posesji, oprócz pochodzących z przemytu papierosów, znaleziono również 800 litrowych, plastikowych butelek z nielegalnym spirytusem.