3 lub 4 stycznia odbędzie się ekshumacja mjra Zbigniewa Paliwody ps. "Jur" - ustalił reporter RMF FM Paweł Pawłowski. Jak informowaliśmy, przed pogrzebem jednego z ostatnich żołnierzy zgrupowania dowodzonego przez Józefa Kurasia ps. "Ogień" doszło do makabrycznej pomyłki: ciało "Jura" zostało zamienione ze zwłokami innego mężczyzny, wbrew woli rodziny spopielone i pochowane w innym grobie.

Krakowska prokuratura prowadzi śledztwo ws. zbezczeszczenia zwłok mjra Paliwody. Już wcześniej przesłuchała w tej sprawie rodziny zmarłych, których ciała zamieniono. W czwartek zeznania złożyła pielęgniarka ze szpitala, w którym zmarł "Jur", a w przyszłym tygodniu przesłuchani mają być pracownicy zakładu pogrzebowego.

Szokujący błąd odkryli synowie "Jura"

Jak informowali reporterzy RMF FM, a potwierdziła to później prokuratura, to rodzina mjra Zbigniewa Paliwody odkryła szokujący błąd. We wtorek, dzień przed planowanym uroczystym pogrzebem, synom "Jura" okazano zwłoki, których - jak powiedział nam Krzysztof Dratwa z Prokuratury Okręgowej w Krakowie - "nie rozpoznali jako zwłok swojego ojca".

Jak się okazało, ciało mjra Paliwody zostało wcześniej przez pomyłkę - i wbrew woli jego rodziny - spopielone, a urna trafiła do innego grobu.

Śledczy ustalają teraz, gdzie zwłoki zostały zamienione. Możliwości są dwie: błąd popełniono albo w szpitalu, albo w zakładzie pogrzebowym.

Żołnierz "Kurasia", uczestnik brawurowej akcji rozbicia ubeckiego więzienia św. Michała

Major Zbigniew Paliwoda "Jur" zmarł 20 grudnia w wieku 87 lat.

W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, a po zakończeniu wojny - uczestnikiem antykomunistycznego podziemia. Walczył w 6. "krakowskiej" kompanii Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica" dowodzonego przez Józefa Kurasia "Ognia". W konspiracji używał pseudonimu "Jur".

18 sierpnia 1946 roku w Krakowie uczestniczył pod rozkazami Jana Janusza "Siekiery" w brawurowej akcji uwolnienia z ubeckiego więzienia św. Michała 64 więźniów - działaczy antykomunistycznego podziemia. Jak podaje IPN, był ostatnim żyjącym uczestnikiem tej akcji.

Przez lata zajmował się sprawami kombatantów z podziemia wojennego i powojennego. Walczył o przywracanie pamięci o żołnierzach powojennego podziemia.

Laureat nagrody "Świadek Historii" (2014), uhonorowany "Sygnetem Niepodległości" (2015), odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2015).

(e)