Reklama

 • Lekarze z OZLL ostrzegają: Będziemy masowo zwalniać się z pracy

  Sobota, 20 października 2012 (14:20)

  Lekarze z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy rozpoczynają przygotowania do akcji protestacyjnej "Dziękujemy, odchodzimy". Jak wyjaśnił przewodniczący związku Krzysztof Bukiel, będzie ona polegać na masowym zwalnianiu się medyków z pracy.

  Zdjęcie

  Krzysztof Bukiel
  /RMF FM
  Zdecydowaliśmy o przygotowaniach do akcji, co nie znaczy, że już na dniach tę akcję rozpoczniemy - tłumaczył Bukiel. Na razie nie jesteśmy w stanie podać terminu, w którym mogłoby dojść do masowych zwolnień lekarzy z pracy. Wstępnie zakładaliśmy, że może to być styczeń 2014 roku, ale może to być i wcześniej, i później - zaznaczył. Władze OZZL poinformowały, że teraz rozpoczną akcję sprawdzania gotowości do odejścia lekarzy z pracy. W tym celu działacze związku odwiedzą ok. 500 szpitali w całym kraju. Będą spotykać się z lekarzami pracującymi w tych placówkach i rozmawiać z nimi o gotowości do protestu. Zamierzamy objechać te szpitale do końca maja. W zależności od tego, co usłyszymy od lekarzy, podejmiemy decyzję o dalszych krokach - zapowiedział członek zarządu OZZL Piotr Watoła.

  Lekarze zrzeszeni w związku mówią, że do akcji protestacyjnej sprowokował ich "flagowy pomysł rządu dotyczący przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego". My jesteśmy za tymi przekształceniami, ale uważamy, że wycena świadczeń zdrowotnych powinna być wyższa, by w tych spółkach nie brakowało pieniędzy na pensje dla lekarzy czy sprzęt. Obecne wyceny są zbyt niskie - przekonywał Bukiel. Dodał, że OZZL żąda, by lekarz specjalista zarabiał trzy średnie krajowe, tj. ok. 11 tys zł. Tłumaczył, że gdyby wprowadzono wynagrodzenia na tym poziomie, medycy nie byliby zmuszeni brać dużej ilości dyżurów i dorabiać w prywatnych gabinetach, jak to się dzieje teraz. 

  Bukiel podkreślił, ze decyzja o rozpoczęciu protestu nie jest przesądzona. Medycy mogą wycofać się z przygotowań do akcji "Dziękujemy, odchodzimy", jeżeli rząd pokaże, że chce zmienić zasady wyceny świadczeń medycznych. Chcemy, by była ona oparta na merytorycznej metodologii uwzględniającej nie tylko koszt np. zabiegu, ale też wynagrodzenie lekarza - powiedział Bukiel.


  Akcja OZLL "Dziękujemy odchodzimy" ma polegać na grupowym, masowym zwalnianiu się z pracy lekarzy zatrudnionych w placówkach służby zdrowia finansowanych ze środków publicznych (przez NFZ), zwłaszcza lekarzy pracujących w szpitalach.W ramach akcji lekarze chcą też wywalczyć dla siebie m.in. prawo do tygodniowego urlopu szkoleniowego w ciągu roku i możliwość odpisywania od podstawy opodatkowania wydatków na dokształcanie. OZLL chce też, by medycy wypisujący recepty na leki refundowane nie byli zobowiązani do weryfikowania, czy pacjent ma ubezpieczenie zdrowotne i aby nie byli zobowiązani do określenia stopnia refundacji za lek.

  Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Skomentuj artykuł: Lekarze z OZLL ostrzegają: Będziemy masowo zwalniać się z pracy

Wasze komentarze (14)

Dodaj komentarz

Piszesz jako Gość

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.
lina

~lina -

robią kasę przyjmując prywatnie na państwowym sprzęcie....biedaki.

lina

~lina -

i dobra niech się zwalniają, i tak większość z nich przyjmuje prywatnie na państwowym sprzęcie kasując do swojej kieszeni... biedacy.

statystyczny polak

~statystyczny polak -

Zwolnią się z jednego etatu w szpitalu, a dorobią na prywatnych wizytach.

kris77

~kris77 -

parodia!!! UMIARU NIE MAJĄ!!!!!! i bardzo dobrze jak odejdą to wtedy przyjadą ze wschodu i bedą leczyc taniej, lepiej i jeszcze z szacunkiem. Zarty sobie robią 11 tys specjalista-za co? za swoje lenistwo i niechęc dp pracy!!!! wyjeżdzajcie wszyscy za granicę a tam was lekarzy przynajmniej nauczą jak się wykonuje pracę z przyjemnością i szacunkiem do pacjenta i wcale nie za większe pieniądze!!! MYŚLE ZE TO PACJENCI POWINNI POZWALNIAC TYCH LEKARZY NIEUDACZNIKÓW I CWANIACZKÓW!!!! RZEBA ZROBIC TAKĄ AKCJĘ ZEBY TAKI DOKTOREK WIEDZIAŁ JAK TO JEST ŻYC BEZ PRACY I ZA MARNE PIENIADZE!!!! POPRZEWRACAŁO SIĘ wAM LEKARZOM W BANIACH!!!!!!!

medyk

~medyk -

Kiedyś straszyli wyjazdami za granicę a teraz zwolnieniami ... a za co będziecie życ obiboki ?

k.

~k. -

A może w ramach protestu niech pacjenci przestaną chorować...

dmx

~dmx -

zarabiaja tyle kasy i jeszcze im zle!! paranoja! won z polski, oddac pieniadze za nauke i dowidzenia!! jedzcie do niemiec, tam juz i tak coraz wiecej polskich lekarzy takze nie dlugo nie bedzie miejsca i bedziecie wracac i blagac o ciepla posadke! Ja wiem ze ten "mlyn" wam odpowiada, czujecie sie jak Pan zycia i smierci" !! chamy won

killoff

~killoff -

niech spi..ają!!! Służbe zdrowia trzeba sprywatyzować. Wówczas lekarze sami siebie nawzajem zagryzą a wizyta będzie kosztowąła 20zł. Socjalizm juz był i chyba nie zauważyli, że się skończył.

NCK

~NCK -

Może byście coś zrobili, abyśmy nie umierali w kolejce do specjalisty. Tylko żądacie kasy. DOŚĆ. Idźcie w ....

bel

~bel -

Niech każdy lekarz zapłaci za bezpłatne studia i adieu. Przyjadą do nas lekarze ze wschodu.