Wizyta bez zbliżenia stanowisk, ale korzystna dla Polski a także Rosji. Szef rosyjskiej dyplomacji powtórzył w Warszawie sprzeciw wobec tarczy antyrakietowej, a także wobec rozszerzenia NATO. Polskie MSZ oraz premier Donald Tusk uspokajają rosyjskie obawy w związku z amerykańskimi bazami i dają do zrozumienia, że Sojusz powinien się powiększać.

Optymistyczne są sygnały płynące ze spotkania Sikorski – Ławrow. Rosyjski minister w – w uproszczeniu – antyrosyjskiej Polsce, bez przeszkód rozmawia z polskim rządem. To, zdaniem dyrektora polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych znak gotowości Rosji do dialogu. Rosja zostawia sobie furtkę do komunikacji ze światem zewnętrznym:

Na tej wizycie wygrywa też Warszawa. W świat płynie jasny przekaz. To nie oznacza, że zajmujemy jakieś kompletnie antyrosyjskie stanowisko - mówi reporterowi RMF FM Sławomir Dębski:

Według Dębskiego to wzmocni naszą pozycje międzynarodową, sprawi, że nasze inicjatywy będą poważnie traktowane, bo nie można nam już przypiąć łatki genetycznych rusofobów.

Nie oznacza to oczywiście, że między Warszawą a Moskwą nie ma rozbieżności. Są, i to ogromne. Np. tarcza antyrakietowa, która według władz w Moskwie, wymierzona jest właśnie w Rosję. Oprócz naszych arsenałów strategicznych, te instalacje długo jeszcze nie będą miały innego celu - powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z Sikorskim, Ławrow.

Rosyjski minister nie był jednak tak radykalny w swoich sądach, jak moskiewscy generałowie. Co więcej, uspokajał, że wojskowi nie niepokoją się Polską, a zupełnie czym innym. Rosyjski sztab generalny nie obawia się Polski. Generałowie są zaniepokojeni elementami strategicznego systemu Stanów Zjednoczonych - odpowiedział Ławrow, zapytany przez reportera RMF FM o to, jaką „adekwatną odpowiedź na tarczę szykują rosyjscy wojskowi:

Pytany o ambicje Gruzji i Ukrainy, które chciałyby znaleźć się w Sojuszu Północnoatlantyckim, Ławrow powiedział, że żaden kraj nie powinien być na siłę włączany do NATO, bo to destabilizuje bezpieczeństwo w Europie. Minister Sikorski odpowiedział, że nikt nie zmusza Gruzji i Ukrainy do wejścia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, a poza tym uznajemy, że obecność w NATO wpływa na stosunki z Rosją łagodząco - tak, jak to było w przypadku Polski.

Ławrow spotkał się także z Donaldem Tuskiem. Podczas tej rozmowy uzgodniono, że Polska i Rosja będą prowadziły dalsze rozmowy w sprawie tarczy antyrakietowej. Jak zapewnia szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak, Warszawa i Moskwa będą między innymi prowadzić negocjacje w sprawie wzajemnych inspekcji wojskowych: