Krakowski Urząd Miasta uruchamia portal, który w prosty i przejrzysty sposób ma prezentować informacje o działających w mieście szkołach. Uczniowie i ich rodzice znajdą tam informacje zarówno o podstawówkach, jak i gimnazjach i szkołach średnich. "To będą wirtualne otwarte dni szkół, do których jest dostęp przez 24 godziny na dobę w ciągu całego roku szkolnego" - mówi w rozmowie z dziennikarzem RMF FM wiceprezydent Krakowa Katarzyna Cięciak.

Portal został uruchomiony przez Urząd Miasta Krakowa we współpracy z Kuratorium Oświaty, Okręgową Komisją Egzaminacyjną oraz firmą Librus. Będzie on dostępny od połowy maja pod adresem naszeszkoly.krakow.pl

Michał Dobrołowicz: Pani prezydent, niektórzy już myślą o wakacjach. Połowa kwietnia za nami. A państwo - jeśli dobrze rozumiem - myślicie już o wrześniu i o dobrych przygotowaniach do nowego roku szkolnego. 

Katarzyna Cięciak, wiceprezydent Krakowa: Finalizujemy właśnie pracę nad otwarciem i upublicznieniem portalu naszeszkolykrakow.pl. Ma on na celu przedstawienie całościowego poglądu dla rodziców, na placówki które wybierają dla swoich pociech. Portal powstał przy współpracy z kuratorium oświaty i okręgową komisją egzaminacyjną, aby w jednym miejscu rodzic mógł zebrać informacje na temat szkoły zarówno od strony podstawowych danych na temat szkoły i dodatkowych zajęciach, bazy infrastrukturalnej, ale także o wynikach prowadzony przez kuratorium oświaty i OKE. 

Rodzic usiądzie przed komputerem, przed nim będzie monitor i co zobaczy na tym monitorze? 

Rodzic zobaczy możliwość wyboru dwóch informacji. Po pierwsze typu wyboru i typu placówki oświatowej, oraz dzielnicy do której będzie chciał posłać swoją pociechę. Wówczas będzie to ograniczone do placówek, które w tym rejonie się znajdują i będzie mógł zobaczyć ofertę danej placówki, również także zestawiając poszczególne placówki, aby móc je porównać. 

Na czym to zestawienie będzie polegało? Co będzie można porównać jeśli chodzi o krakowskie szkoły? 

Przede wszystkim będą dane dotyczące mocnych stron placówki. Dyrektorzy szkół będą mogli pokazywać w czym się specjalizują, jakie są ich dodatkowe osiągnięcia, w jaki sposób nie tylko uczą, ale wychowują i edukują swoich podopiecznych. Będą dane na temat wyników egzaminów ocenianych przez OKE, ale także przez kuratorium oświaty dane z ewaluacji danej placówki. Pojawią się informacje różnego rodzaju, multimedialne filmiki, zdjęcia przekazywane przez szkoły tak, aby rodzic miał taki pełny pogląd na daną placówkę, który był rozproszony w różnych miejscach. 

Czy rodzic będzie miał szansę wyrazić swoją opinię na forum? Z doświadczenia wiem, że ludzie często szukają tego co o danej szkole mówią inni rodzice?

Jest oczywiście zakładka, formularz zgłoszeniowy. Będziemy odpowiadać na pytania zadanych przez rodziców. 

Kiedy zacznie działać portal? 

Portal zacznie działać i stanie się dostępny w drugiej połowie maja, dlatego teraz jest etap kiedy dyrektorzy uzupełniają dane wszystkich placówek i chcemy po prostu ruszyć z portalem wtedy kiedy wszystkie placówki uzupełnią te dane. W tym momencie dyrektorzy placówek mają gorący okres, ponieważ przygotowują arkusze organizacyjne. Z tego powodu dopiero w drugiej połowie maja będziemy już mogli wszyscy korzystać z tego portalu. 

Jak pani prezydent przewiduje, rodzice dzieci z których szkół będą najchętniej zaglądać i dla których to będzie najcenniejsze źródło informacji? Z podstawówek, z gimnazjów, a może ze szkół średnich?

Trudno powiedzieć, ponieważ każdy typ szkół będzie cieszył się swoim zainteresowaniem. W tym momencie dane wypełniają szkoły samorządowe. Natomiast już zachęcamy dyrektorów placówek nie samorządowych aby również uczestniczyli w tej platformie, dlatego że ten nasz projekt to są takie wirtualne otwarte dni szkół do których jest dostęp przez 24 godziny w ciągu całego roku szkolnego.


Do szkół wszystkich szczebli od podstawówek po licea - jeśli dobrze rozumiem? 

Tak jest. Do szkół wszystkich szczebli, a być może w przyszłości rozszerzymy ten portal o przedszkola. 

A o uczelnie wyższe? Tak idąc w drugą stronę. 

Nam nie podlegają uczelnie wyższe, ale oczywiście portal jest nowatorski więc jak najbardziej ten typ rozwiązań mogą wykorzystać inne typy placówek, ale też inne miasta. 

Czy portal będzie bardzo zindywidualizowany? Będą hasło, login? Czy raczej będzie dostępny dla wszystkich, bez żadnych logowań?

Teraz będzie dla wszystkich dostępny bez logowań. 

(md)