Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski obniżył bonifikatę za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w własność. Uchwała sprzed wyborów samorządowych wprowadziła 98 procentowy upust. Teraz będzie to maksymalnie 60 procent.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski obniżył bonifikatę za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w własność. Uchwała sprzed wyborów samorządowych wprowadziła 98 procentowy upust. Teraz będzie to maksymalnie 60 procent.
Rafał Trzaskowski /Leszek Szymański /PAP

Ten projekt oznacza, że z kieszeni warszawiaków może zniknąć średnio kilkanaście tysięcy złotych.

W połowie października przed wyborami samorządowymi, rada miasta przyjęła uchwałę ustającą 98-procentową bonifikatę jako standardową, a 99-procentową w przypadku użytkowania wieczystego powyżej 50 lat.

W czwartek projekt uchwały ws. obniżenia bonifikaty wniósł na sesję rady miasta wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński. Została ona przegłosowana przez Radę Warszawy. W głosowaniu uchwałę poparło 38 radnych, 19 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W projekcie uchwały zapisano, że bonifikata wynosi 60 proc., gdy opłata jednorazowa za przekształcenie zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie. Jeśli opłata, zostanie wniesiona w drugim roku, to bonifikata wyniesie 50 proc., w trzecim - 40 proc,., w czwartym 30 proc., w piątym - 20 proc., a jeśli w szóstym roku to bonifikata wyniesie 10 proc.

W opinii skarbnika miasta do uchwały napisano, że obniżenie bonifikaty od jednorazowej opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości spowoduje zmniejszenie negatywnych konsekwencji dla budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej o kwotę blisko 1,7 mld zł.

Dariusz Figura (PiS) powiedział, że mamy do czynienia z bezprecedensowym wydarzeniem. Podkreślił, że w ciągu 12 lat pracy rady nie przypomina sobie takiego procedowania. Pytał radnych PO jak się czują oszukując wyborców. Mieszkańcy mieli prawo spodziewać się, że dotrzymacie słowa - mówił do radnych PO. Dodał, że mamy do czynienia z "klasycznym przykładem oszustwa wyborczego mieszkańców".

Jacek Ozdoba (PiS) zwrócił uwagę, że na sesji nie ma prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Sebastian Kaleta (PiS) zabierając głos, z mównicy zadzwonił do Trzaskowskiego, ale nie udało mu się porozmawiać z prezydentem stolicy.

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r.

Opracowanie: