Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, wyłączył nadajnik telewizji analogowej w Porcie Ekomarina Giżycko - jest to symboliczny koniec trwającej od wielu miesięcy cyfryzacji kraju, czyli przejścia z analogowej telewizji naziemnej na jej nowoczesny, cyfrowy odpowiednik.

W nocy z poniedziałku na wtorek 23 lipca wyłączono ostatnie nadajniki analogowe - Polska od dzisiaj stała się częścią cyfrowej rewolucji telewizyjnej. Z okazji zakończenia tej potężnej, technologicznej operacji, na plaży miejskiej w Giżycku o godzinie 13:00 rozpoczął się się piknik technologiczny. Dla uczestników zabawy przygotowano kilka namiotów tematycznych, występy artystyczne, śpiewanie szant i pokazy tańca.

Czym jest naziemna telewizja cyfrowa?

Naziemna telewizja, to telewizja odbierana za pomocą tradycyjnych, indywidualnych anten naziemnych, np. kierunkowych lub popularnych siatkowych, czy też anten zbiorowych przystosowanych do jej odbioru. Wcześniej jej sygnał dociera do naszych odbiorników analogowo oraz cyfrowo. Teraz sygnał analogowy został wyłączony.

Dlaczego w Polsce rozpoczął się proces cyfryzacji?

Nowa, cyfrowa technika nadawania pozwala na zwiększenie oferty programowej i jakości obrazu. To wszystko za sprawą oszczędniejszego wykorzystania częstotliwości. Na jednym kanale można nadawać kilka programów w miejsce jednego - analogowego. Wprowadzanie naziemnej telewizji cyfrowej wynika z postanowień Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej, której członkiem jest Polska. Zwolnione częstotliwości będą wykorzystywane do rozwoju usług telekomunikacyjnych, w tym dostępu do internetu.

Kogo dotyczyła cyfryzacja, a kogo nie?

Cyfryzacja objęła tych, którzy korzystają z naziemnych anten telewizyjnych. W zależności od warunków lokalnych, tj. odległości od nadajnika, ukształtowania terenu, wysokości zabudowań w pobliżu itp. mogą to być anteny pokojowe, zewnętrzne montowane na elewacjach budynków lub balkonach albo też zbiorcze anteny umieszczane na dachach budynków wielorodzinnych. Telewizją naziemną jest też sygnał odbierany przez anteny przenośne i mobilne (np. w przyczepach kempingowych).

Nie są natomiast telewizją naziemną sygnały odbierane za pomocą anten satelitarnych, platform cyfrowych TV kablowej oraz IPTV, czyli odbiór oparty na protokole IP (internet) - osób odbierających telewizję w ten sposób cyfryzacja nie dotyczyła.

Ciekawostki dotyczące cyfryzacji

- Żeby nowy sygnał dotarł do telewidzów, operację przełączenia poprzedziły szczegółowe badania zasięgu sygnału telewizyjnego. Robił je Urząd Komunikacji Elektronicznej. Założenie było takie, że cyfrowy sygnał naziemny musi docierać tam, gdzie do tej pory odbierany był z nadajników naziemnych analogowy program TVP 1.

- Czasem trzeba było podnosić wysokość nadajników - np. na Pomorzu trzeba było podnieść główny nadajnik o 200 m,

- Trzeba było też zadbać o tereny przygraniczne - negocjowane były umowy międzynarodowe w sprawie zakłóceń sygnałów radiowych,

  - Ustawą z 2011 r. (o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej ) nałożono na sprzedawców obowiązek informowania, czy sprzęt jest zgodny ze standardami polskiej naziemnej telewizji cyfrowej (sprzęt niespełniający tych wymagań klient mógł kupić po złożeniu pisemnego oświadczenia, że wie, że to do NTC się nie nadaje). Inspekcja handlowa sprawdzała, co sprzedawane jest w sklepach,

- Przełączanie następowało etapami, od jesieni 2012 r. Kampania informacyjna zaczęła się ponad rok wcześniej. MAC zamówił szczegółowe badania, co obywatele wiedzą o cyfryzacji TV, jak informacja dociera i kto może mieć z przestawieniem się największy problem. Ponieważ okazało się, że są to osoby starsze, samotne, mniej obeznane z techniką, zaczęliśmy szukać osób, które mogą przyjść z pomocą,

- Do akcji włączona została administracja lokalna, ale także uczniowie szkół ponadpodstawowych: na specjalnych lekcjach dowiadywali się, jak nieść pomoc i jak ustalić, komu pomoc jest potrzebna. Uczniowie techników łączności tworzyli "brygady cyfrowe", ZHP pomagał w ramach porozumienia podpisanego z MAC,

- W czasie przełączenia marcowego (a padał wtedy śnieg i do niektórych nadajników służby docierały na śnieżnych skuterach pożyczonych przez Straż Pożarną) zajęło to do 40 godzin. W kwietniu, maju i czerwcu było to jeszcze szybciej (17, 15 i 11 godzin),

- O wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej społeczność międzynarodowa zdecydowała na konferencji w Genewie w 2006 r,

- Od jesieni 2012 r. wyłączono 245 nadajników analogowych; włączono 225 stacji (w tym 71 stacji głównych, 128 doświetlających, a także poprawiono parametry emisji w 22 działających już wcześniej stacjach głównych oraz 4 doświetlających).