Przed nami okres wymiany opon z letnich na zimowe. Kiedy najlepiej to zrobić? Jeśli temperatura na zewnątrz przez większą część dnia przekracza już siedem stopni Celsjusza to znak, że należy już zmienić opony z letnich na zimowe. Dlaczego?

Zmiana opon z letnich na zimowe jest ważniejsza, niż się wydaje. I wcale nie chodzi tylko o sam śnieg. Ale i o temperaturę.

Najważniejszą różnicą między oponami letnimi a zimowymi jest skład gumy. Do zimowych dodawana jest krzemionka, przez co są one bardziej miękkie. Przy niższych temperaturach guma nie traci swojej elastyczności, więc pełnym bieżnikiem przylega do podłoża, a na dodatek śnieg bardzo łatwo z niego odchodzi.

Nie bez znaczenia pozostaje również budowa zimowego bieżnika. Charakterystyczna jest duża liczba zygzakowatych nacięć, tzw. lameli. To w połączeniu z elastyczną gumą powoduje, że opony znacznie lepiej zachowują się na mokrej i śliskiej powierzchni - tłumaczy Paweł Kuna, kierownik jednego z lubelskich serwisów samochodowych. 

Oczywiście opony zimowe mają także swoje wady. Zdecydowanie nie nadają się do jazdy przy wysokich temperaturach. Już przy kilkunastu stopniach na plusie, bieżnik - w slangu kierowców - zostaje na jezdni. Guma jest bowiem miękka i ściera się szybko. Poza tym na mocno rozgrzanej powierzchni zimowe opony mogą stracić przyczepność.

Opony letnie natomiast przystosowane są do wysokich temperatur, a wraz z jej spadkiem tracą właściwości elastyczne. Guma zaczyna twardnieć, a przy większym mrozie opony letnie robią się twarde dosłownie jak skała. Zmniejsza się tym samym powierzchnia styku opony z podłożem, guma jest mniej elastyczna i nawet na suchej powierzchni znacząco pogarsza się przyczepność.

Do tego śnieg powoduje natychmiastowe zapchanie bieżnika, bo twarda mieszanka nie jest elastyczna i tym samym nie jest odprowadzany śnieg poza oponę.

Na letnich gumach nie ma także dużej liczby lameli, a są jedynie rowki przystosowane do odprowadzania wody. Letnia opona w zimowych warunkach, więc całkowicie nie spełnia swojej funkcji. Natychmiast zakopie się w śniegu, będą problemy z ruszaniem i hamowaniem - tłumaczy Paweł Kuna.

Niestety, zazwyczaj przy pierwszym ataku śniegu widzimy takie oto obrazki: samochody na poboczach, w rowach, stłuczki...  To właśnie pokazuje, na czym polega jazda na oponach letnich podczas zimy. 

Kiedy więc warto zmienić opony? Umownie przyjęto granicę temperatury 7 stopni Celsjusza. Kiedy więc na termometrze widzimy coraz częściej siedem kresek na plusie, to warto pomyśleć o wymianie opon. Obowiązuje to zarówno podczas zmian jesienią - z letniej na zimową, czy na wiosnę - z zimowej na letnią.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE RMF FM, GDZIE DO WYGRANIA JEST KOMPLET ZIMOWYCH OPON. SZCZEGÓŁY ZNAJDZIECIE TUTAJ >>>

(az)