Najważniejsze odznaczenie Uniwersytetu Jagiellońskiego - tytuł Profesora Honorowego - otrzymał wybitny kardiolog profesor Jacek Dubiel. Profesor Jacek Dubiel ma szczególne zasługi we wprowadzaniu nowoczesnej kardiologii interwencyjnej w Polsce. Dzięki niemu w Małopolsce od lat działa program leczenia zawału serca, który stał się wzorcem do organizacji opieki przed- i wewnątrzszpitalnej nad pacjentem z zawałem serca nie tylko w Polsce, ale również w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Prof. dr hab. med. Jacek Dubiel jest specjalistą kardiologiem. Przez pięćdziesiąt lat związany z II Kliniką Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, której przez ponad dwadzieścia lat był szefem. Nauczyciel wielu lekarzy kardiologów. Wykładowca kongresów w kraju i za granicą. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany przez środowiska medyczne, lekarskie jak i pacjentów.

Diagnozuje i leczy pacjentów cierpiącymi na schorzenia kardiologiczne, w tym chorych z zawałem serca, nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową czy niewydolnością mięśnia sercowego. Jest honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Wybitny krakowski kardiolog ma także niezwykły talent dydaktyczny i po mistrzowsku łączy ogrom wiedzy medycznej z historią medycyny, filozofią i sztuką.

O czym marzy profesor Jacek Dubiel?

Marzenia mam nieograniczone - mówił po przyznaniu tytułu profesor Jacek Dubiel. Mam marzenie na niedaleką przyszłość, by władze polityczne i społeczeństwo uznało naszą działalność za tę przynoszącą wielką korzyść, że mają obecnie usługi na poziomie europejskim. 

Jako kardiolog profesor marzy, by pacjentów z zawałem było znacznie mniej. Musimy rozpocząć przemyślaną akcję profilaktyczną. I marzę, żeby niepotrzebnie ludzie na zawał nie umierali  - stwierdził w rozmowie z dziennikarzem RMF FM.

Profesor Dubiel ma też marzenie jako dziadek. By to świetne pokolenie, które powinno budować Polskę, nie zostało zmarnowane.

Za co uhonorowano profesora

Z wnioskiem o nadanie tytułu wystąpili profesorowie Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ. Jacka Dubiela uhonorowano za:

  • wybitne osiągnięcia naukowe i dydaktyczne oraz promowanie rozwoju kadry naukowej;
  • szczególne zasługi we wprowadzaniu nowoczesnej kardiologii interwencyjnej w Polsce, w tym "Małopolskiego programu leczenia zawału serca", który stał się wzorcem do organizacji opieki przed i wewnątrzszpitalnej nad pacjentem z zawałem serca nie tylko w Polsce, ale również w Europie i Stanach Zjednoczonych;
  • niezwykły talent dydaktyczny i mistrzostwo w łączeniu ogromu wiedzy medycznej z historią medycyny, filozofią i sztuką.

    18 naukowców z tytułem Profesora Honorowego UJ

Do tej pory tytułem Profesora Honorowego UJ nagrodzeni zostali: prof. Krystyna Dyrek (Wydział Chemii), prof. Ralph Józefowicz (Wydział Lekarski), prof. Stanisław Penczek (Wydział Chemii), prof. Kazimierz Polański (Wydział Filologiczny), prof. Adam Strzałkowski (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej), prof. Józef Wolski (Wydział Historyczny), prof. Adam Bielański (Wydział Chemii), prof. dr hab. Andrzej Hrynkiewicz (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej), prof. dr hab. Antoni Jackowski (Wydział Biologii i Nauk o Ziemi), prof. dr hab. Andrzej Białas (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej), prof. dr hab. Andrzej Staruszkiewicz, (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej), prof. dr hab. Andrzej Pelczar (Wydział Matematyki i Informatyki), prof. dr hab. Stanisław Waltoś (Wydział Prawa i Administracji), prof. dr hab. Franciszek Ziejka (Wydział Polonistyki), prof. Jacek Klinowski (Wydział Chemii UJ/Uniwersytet w Cambridge), prof. dr hab. Janusz K. Kozłowski (Wydział Historyczny), prof. dr hab. Andrzej Zoll (Wydział Prawa i Administracji).