"Polska już nie jest piłką do kopania", "Rosyjski kurs Tuska", "Le Pen u wrót" - artykuły między innymi o takich tytułach znalazły się w najnowszym wydaniu tygodnika "wSieci". Przeczytamy w nim rozmowę z Jarosławem Kaczyńskim dotyczącą ostatnich wyborów na przewodniczącego Rady Europejskiej, tekst, w którym dziennikarze zastanawiają się nad współpracą Służb Kontrwywiadu Wojskowego z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Rosji za czasów rządów Donalda Tuska oraz artykuł o wciąż rosnącym poparciu dla Marine Le Pen.

"Polska już nie jest piłką do kopania", "Rosyjski kurs Tuska", "Le Pen u wrót" - artykuły między innymi o takich tytułach znalazły się w najnowszym wydaniu tygodnika "wSieci". Przeczytamy w nim rozmowę z Jarosławem Kaczyńskim dotyczącą ostatnich wyborów na przewodniczącego Rady Europejskiej, tekst, w którym dziennikarze zastanawiają się nad współpracą Służb Kontrwywiadu Wojskowego z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Rosji za czasów rządów Donalda Tuska oraz artykuł o wciąż rosnącym poparciu dla Marine Le Pen.
Jarosław Kaczyński / Tomasz Gzell /PAP

W najnowszym numerze tygodnika "wSieci" znajdziemy między innymi artykuł pt. "Polska już nie jest piłką do kopania". To rozmowa redaktora naczelnego pisma, Jacka Karnowskiego z prezesem Prawa i Sprawiedliwości, Jarosławem Kaczyńskim. W wywiadzie prezes PiS ocenia m.in. ostatnie wybory na przewodniczącego Rady Europejskiej i tłumaczy, dlaczego Polska zagłosowała tak, a nie inaczej. Wyjaśnia też narrację opozycji.

Nie chcę się odnosić do przyjętej metody głosowania. Ważniejsze jest w tej sprawie co innego. Otóż w tym haśle "27:1" zawiera się znakomita ilustracja stanu świadomości naszych przeciwników, czyli totalnej opozycji. Oni zupełnie zapomnieli, że ta " jedynka" to jest Polska. A przecież elementarna lojalność wobec własnego państwa jednak obowiązuje i powinna to być lojalność silniejsza niż lojalność wobec jednostki (Donalda Tuska). To był ich przywódca, ale powinni przynajmniej się zastanowić, dlaczego państwo polskie nie chce go popierać. W każdym razie owe "27:1" to jest ich, nie nasza, kompromitacja. Dla nas zdolność powiedzenia "nie", nawet w konfrontacji z wszystkimi innymi, to powrót do sytuacji podmiotowej. I dlatego dzień szczytu był jednocześnie bardzo dobrym dniem naszej pani premier. Pokazała, że znacznie przewyższa przeciętną Unii Europejskiej. Prestiż Polski, i prestiż premier Beaty Szydło wzrósł. To kapitał na przyszłość. Państwo, które potrafi się postawić wszystkim, także Niemcom, w bardzo ważnej dla nich sprawie, to jest państwo o wysokim statusie. O bardzo wysokim statusie. Być może nikt inny w Europie nie mógłby się dziś poważyć na coś podobnego - wyjaśnia Kaczyński.

Marek Pyza oraz Marcin Wikło w artykule "Rosyjski kurs Tuska" zastanawiają się nad współpracą Służb Kontrwywiadu Wojskowego z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Rosji za czasów rządów Donalda Tuska, szczególnie po tragedii smoleńskiej. Mimo że sprawa jest tajna, to dzięki uzyskanym informacjom wnioskują, że doszło w tym zakresie do naruszenia prawa oraz narażenia na szwank bezpieczeństwa Polski. Ujawniają, że podjęcie takiej współpracy mogło nastąpić po uzyskaniu zgody premiera rządu, który powinien ją wydać po zasięgnięciu opinii Ministra Obrony Narodowej. Jednak ówczesny minister zaprzecza, by o taką opinię prosił Donald Tusk.

Odpowiedzi Klicha były jednoznaczne i pewne. Co oznaczają? Że złamany został art. 9. ust. 2 ustawy o SKW - umowa z Rosjanami wykuwała się w tajemnicy przed ministrem obrony. To poważne naruszenie przepisów. Pokazuje, że prawo dotyczące zasad bezpieczeństwa w najbardziej wrażliwych obszarach funkcjonowania państwa niewiele wówczas znaczyło - zauważają dziennikarze.

Z kolei Aleksandra Rybińska w artykule "Le Pen u wrót" wyjaśnia nieustanny wzrost poparcia kandydatki na prezydenta Francji i przybliża motywację ludzi, którzy decydują się na nią głosować.

Denain na północy Francji. Region Pas-de-Calais. 20 tys. mieszkańców. Niegdyś miasto słynęło z przemysłu metalurgicznego. Fabryki dawno zamknięto. Dziś to jedna z najbiedniejszych gmin w kraju. Bezrobocie wynosi 30 proc., prawie 40 proc. ludzi żyje na skraju ubóstwa. Kto może, stąd ucieka, większość kamienic w mieście jest na sprzedaż. André, 43-letni były pracownik odlewni stali, zbiera puste butelki i puszki, by przeżyć. "Dostałem 67 centymów za puszki, to prawie starczy na bagietkę" - mówi w rozmowie z francuskim dziennikiem "Le Parisien". 51-letni Olivier wspomina: "Kiedyś tętniło tu życie. Dyskoteki, bale. Teraz to martwe miasto". Były kierowca tira od siedmiu lat jest bezrobotny. 500 euro zasiłku ledwo starcza mu na życie. "Po zapłaceniu rachunków zostaje mi ok. 100 euro. Na szczęście mam mały ogród" - mówi. Efekt globalizacji Gmina od lat jest rządzona na zmianę przez komunistów i socjalistów. "Coś tam próbują robić, ale to nie wystarczy. Wszyscy składają obietnice bez pokrycia" - przekonuje André. Dlatego w  nadchodzących wyborach prezydenckich zamierza głosować na Marine Le Pen. Jak wielu innych mieszkańców gminy. Na zdezindustrializowanej i zubożałej północy, gdzie niegdyś kwitły huty i kopalnie, kandydatka Frontu Narodowego ma nawet 40 proc. poparcia - pisze Rybińska.

Na łamach nowego wydania tygodnika "wSieci" Maja Narbutt w artykule "Nagroda dla grzecznego mordercy" porusza bulwersujący temat zwolnień warunkowych w polskich więzieniach. Okazuje się, że praktycznie każdy więzień może opuścić zakład karny, jeśli wystarczająco mocno się postara. Jest to tym bardziej wstrząsające, że nikt tak naprawdę nie weryfikuje, czy taki skazany nie stanowi zagrożenia dla społeczeństwa, nikt go nie bada ani nie wydaje specjalistycznej opinii - decyduje sąd za podstawie akt więźnia.

W tygodniku także komentarze bieżących wydarzeń pióra m.in. Andrzeja Zybertowicza, Wiktora Świetlika, Roberta Mazurka, Jerzego Jachowicza, Aleksandra Nalaskowskiego, Krystyny Grzybowskiej, Piotra Skwiecińskiego, Andrzeja Rafała Potockiego, Krzysztofa Feusette, Marty Kaczyńskiej czy Bronisława Wildsteina.

Więcej artykułów w nowym numerze tygodnika "wSieci" w sprzedaży od 20 marca.

Tygodnik dostępny także w formie e-wydania. Szczegóły na www.wsieci.pl

wSieci