Katedra Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego poszukuje przyszłych mam, które chciałyby uczestniczyć w pionierskich badaniach. Dzięki nim kobiety będą mogły dowiedzieć się, jak fascynujące zmiany zachodzą w ich ciele w czasie, gdy oczekują dziecka. Jest tylko jeden warunek: panie, które chciałyby wziąć udział w badaniach, mogą być maksymalnie w 13. tygodniu ciąży.

Zobacz również:

Zmiana głosu, dłuższe palce, większe i masywniejsze uda - takie zmiany czekają większość przyszłych mam. W jakim stopniu i jak wielu kobiet to dotyczy - to właśnie zamierza ustalić zespół badaczek z wrocławskiego uniwersytetu.

Autorki badań gorąco zachęcają kobiety do wzięcia udziału w badaniach. Dowiesz się, jak w czasie ciąży zmienia się Twoje ciało: jego symetria, wielkość piersi, ilość tkanki tłuszczowej, kolor skóry, a nawet głos. Ciąża zwiększa ryzyko osteoporozy, dlatego monitorowane są także ubytki w tkance kostnej. Badania prowadzone są w czasie całej ciąży oraz w okresie laktacji - mówi pomysłodawczyni akcji Agnieszka Żelaźniewicz.

Pięcioetapowe badania dla mam

Badania składać się będą z pięciu etapów. Pierwsze trzy dotyczą ciąży i będą wykonywane jeden raz w każdym trymestrze. Dokonywane będą wówczas pomiary antropometryczne: wielkości piersi, koloru skóry, gęstości kości, siły dłoni oraz parametrów akustycznych głosu. Od ochotniczek zostaną również pobrane próbki krwi i moczu.

Czwarta część badań przeprowadzona zostanie dopiero po porodzie, w pierwszym miesiącu życia dziecka. Uczestniczki będą przekazywać informacje dotyczące tzw. parametrów urodzeniowych dziecka oraz prowadzenie dziennika laktacji. Badaczki pobiorą od nich także próbkę mleka.

Ostatnia część badań odbywa się w czwartym miesiącu życia dziecka i dotyczy karmienia piersią, rozwoju dziecka oraz samopoczucia mamy. W tym czasie zostanie pobrana druga próbka moczu oraz krwi. Zespół uniwersytecki chce w ten sposób ustalić zmiany poziomu stresu oraz ubytku masy kostnej.

Badania, które pomogą nauce

Panie, które chciałyby wziąć udział w badaniu, muszą pamiętać, że wszelkie kosmetyki służące do makijażu skóry mogą zaburzyć wyniki analizy. Stąd prośba badaczek o to, by na czas poszczególnych testów zrezygnować z stosowania kremów koloryzujących, pudru, fluidu czy różu.

Zespół zaznacza jednocześnie, że przyszłe mamy nie muszą się bać o tajność tak osobistych danych. Wszystkie informacje zebrane w trakcie badań będą chronione i wykorzystane tylko i wyłącznie w celach naukowych.