Do Sądu Okręgowego w Gdańsku skierowano akt oskarżenia przeciwko 24 osobom z Trójmiasta i innych miejscowości w Pomorskiem, którzy dokonywali oszustw na portalu aukcyjnym. Grupa wyłudziła w ten sposób ok. pół miliona złotych. Poszkodowanych jest ok. 1100 użytkowników serwisu.

Członkowie grupy obserwowali kończące się aukcje na portalu aukcyjnym. Następnie za pomocą specjalnego oprogramowania wybierano osobę, z którą kontaktowano się podszywając za sprzedającego, informując na jakie konto powinny zostać wysłane pieniądze za wygrany w licytacji przedmiot - poinformowała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, Grażyna Wawryniuk.

Oszuści działali w okresie od grudnia 2008 r. do grudnia 2009 r. Do popełniania przestępstw wykorzystali 87 rachunków bankowych, zaś podczas logowań do internetu korzystali z programów zmieniających adres IP.

Większość oskarżonych, w tym główni organizujący przestępstwo, przyznali się do winy i złożyli wyjaśnienia. Zadeklarowali także chęć naprawienia wyrządzonych szkód.