Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński został Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. „Mam nadzieję, że ta nagroda jest symptomatyczna; jest symptomem pewnej zmiany, bardzo ważnej zmiany - że coś niedobrego w naszej historii, w naszym życiu publicznym, coś co trwało już wiele lat, kończy się, że wracamy do normalności” – powiedział były premier dziękując za wyróżnienie.

Jarosław Kaczyński /Grzegorz Momot /PAP

Mam nadzieję, że zmiana w Polsce się zaczyna i ten fakt, który dzisiaj ma miejsce i który jest dla mnie tak miły i zaszczytny, jest symptomem tej zmiany. Byłoby bardzo dobrze, gdyby było właśnie tak - mówił Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że nagroda Forum Ekonomicznego w Krynicy jest dla niego szczególnie miła, ponieważ jest to przykład instytucji, budowanej - jak mówił - "od niczego", która rozwijała się, stając się ważnym w Polsce wydarzeniem.

Nie ukrywam, że różnych rzeczy się spodziewałem, ale nie nagrody tutaj, a już w szczególności jednogłośnie - przyznał prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Nagrody Forum Ekonomicznego przyznaje Rada Programowa Forum, której przewodniczy twórca tej imprezy Zygmunt Berdychowski. W skład Rady wchodzą m.in. politycy różnych opcji, naukowcy, ludzie mediów i biznesu. Forum jest inicjatywą Instytutu Wschodniego.

"Jak zbudować silną Europę? Strategie dla przyszłości"

Rozpoczęte we wtorek jubileuszowe XXV Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju potrwa do czwartku. Motto tegorocznej konferencji brzmi "Jak zbudować silną Europę? Strategie dla przyszłości". W sesji inauguracyjnej wzięli udział m.in. prezydenci Polski, Chorwacji i Macedonii. W środę udział w jednym z paneli zapowiedziała m.in. kandydatka PiS na premiera Beata Szydło.

W krynickim spotkaniu bierze udział ok. 3 tys. uczestników z 60 państw świata - ekonomistów, prezesów największych spółek, przedstawicieli rządów, parlamentów, naukowców, biznesmenów, dziennikarzy i działaczy organizacji pozarządowych.

(mn)