Masowy grób, z czasów powstania przeciw reżimowi Saddama Husajna w 1991 roku, został odnaleziony w pobliżu starożytnego miasta Babilon, na południe od Bagdadu. Według żołnierzy USA w grobowcu znaleziono także szczątki dzieci w wieku od 10 do 12 lat.

Grób został odnaleziony przez lokalnych mieszkańców. Niektórzy twierdzili później, że od dawna wiedzieli o jego istnieniu, ale nie mieli odwagi kopać w czasach, gdy Irak był zarządzany przez Saddama.

Podejrzewamy, że do mordu doszło w czasie powstania w 1991 roku. Niektóre osoby zostały zastrzelone, widać w czaszkach ślady po pociskach. Na niektórych ciałach widać ślady po cięciach, jakby prowadzono eksperymenty na więźniach - powiedział porucznik David Lewis z amerykańskiej armii.

Od czasu obalenia reżimu Saddama 9 kwietnia w Iraku odnaleziono kilka masowych grobów. Tymi znaleziskami zainteresował się już Międzynarodowy Czerwony Krzyż, który zamierza wyjaśnić okoliczności ich powstania.

Szyickie powstanie w Iraku wybuchło tuż po zakończeniu wojny Zatoce Perskiej w 1991 roku. Zostało brutalnie stłumione przez siepaczy Saddama. Tysiące osób zostało później aresztowanych i brutalnie zamordowanych.

07:10