Plażowe biblioteki już działają przy gdańskich kąpieliskach. Na początek to 650 książek w 9 punktach. Książki wypożyczać można bez opłat i dokumentów. Plażowicze mogą sięgać od powieści obyczajowych po poezję i książki dla dzieci.

Dziś książki wzięcia nie miały, bo przed południem plażowiczów przegonił deszcz. W słoneczne dni każdy chętny ma jednak znaleźć coś dla siebie. Mamy tutaj mnóstwo powieści obyczajowych, bo wydaje mi się, że te są najlepsze na plaże. Są też książki dla dzieci, ale są też książki poważniejsze. Trochę poezji - mówi Natalia Gromow, rzecznik wojewódzkiej i miejskiej biblioteki w Gdańsku.

Na razie wystawionych jest 650 książek, ale wkrótce wybór będzie większy. Jesteśmy w trakcie przygotowania drugiej tury, bo musimy je wszystkie oczywiście opieczętować i okleić, żeby było jasne, że jest to książka z biblioteki plażowej - tłumaczy Gromow.

Kodów ani kart bibliotecznych nie będzie, książki wypożyczać można bez dokumentów i opłat. Pomysłodawcy liczą na uczciwość plażowiczów i na to, że po przeczytaniu lub skończonym plażowaniu książki będą odkładane na miejsce. Specjalnie oznakowanych regałów szukać należy przy stanowiskach ratowników lub przy plażowych barach.

Lokalizacje bibliotek plażowych:

Jelitkowo - wejście nr 72 - Bar plażowy

Jelitkowo - wejście nr 65 - Tawerna

Molo Brzeźno - wejście nr 52 - Bar plażowy

Molo Brzeźno - wejście nr 50 - Bar plażowy

Dom Zdrojowy Brzeźno - wejście nr 41 - Tawerna

Stogi - wejście nr 26 - Obiekt służb ratowniczych

Sobieszewo - wejście nr 16 - Obiekt służb ratowniczych

Orle - wejście nr 11 - Obiekt służb ratowniczych