Jarosław Gowin będzie nowym ministrem sprawiedliwości. Taką propozycję wiceszef klubu PO otrzymał od Donalda Tuska. Jak nieoficjalnie dowiedział się dziennikarz RMF FM Konrad Piasecki, Gowin przyjął tę ofertę.

Według nieoficjalnych informacji, Gowin dostał tę propozycję, bo "jest zwolennikiem radykalnych reform, a poza tym nie jest prawnikiem, więc nie wiąże go lojalność wobec żadnej z prawniczych korporacji".

Jak napisał tygodnik "Wprost", który jako pierwszy podał tę informację, nominacja Gowina to ukłon Donalda Tuska w stronę Grzegorza Schetyny już drugi w ostatnim czasie. Pierwszym był wybór Rafała Grupińskiego na szefa klubu parlamentarnego. Zarówno Jarosław Gowin jak i Rafał Grupiński uchodzą za najbliższych ludzi Schetyny.

Ministrem zdrowia ma być Bartosz Arłukowicz, ministrem sportu - Joanna Mucha, a środowiska - Marcin Korolec.

Niektórzy zachowają stanowiska, inni stracą

Według dotychczasowych oficjalnych zapowiedzi swoje resorty w nowym rządzie mają zachować ministrowie: finansów Jacek Rostowski, spraw zagranicznych Radosław Sikorski i rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Waldemar Pawlak ma nadal kierować resortem gospodarki, Marek Sawicki - rolnictwa; nowym ministrem pracy z PSL ma zostać Władysław Kosiniak-Kamysz.

Według informacji PAP ze źródeł w kierownictwie PO funkcję ministra obrony może zachować Tomasz Siemoniak, nauki - Barbara Kudrycka, a Sławomir Nowak ma zostać ministrem transportu. Ministrem kultury pozostanie najprawdopodobniej Bogdan Zdrojewski - informują źródła PAP.

Z pracą w rządzie ma pożegnać się minister edukacji Katarzyna Hall, według "Gazety Wyborczej" miałaby ją zastąpić obecna wiceminister w tym resorcie Krystyna Szumilas. Media podają też, że szefem resortu spraw wewnętrznych (wydzielonego z MSWiA) ma zostać Jacek Cichocki, który dotychczas odpowiadał za służby specjalne w Kancelarii Premiera. Według "Newsweeka" oprócz Cichockiego na to stanowisko pod uwagę brany jest także obecny wiceszef resortu Adam Rapacki.

Nowym resortem administracji i cyfryzacji, według środowej "Rzeczpospolitej", miałby pokierować Michał Boni, obecny minister bez teki i szef doradców premiera.

"Newsweek" wymienia rozważanych przez premiera kandydatów na ministra skarbu. Mieliby to być: obecny szef resortu Aleksander Grad (choć deklarował on, że nie będzie dalej kierował tym resortem), poseł PO Tadeusz Aziewicz lub obecny wiceminister Mikołaj Budzanowski - informację, że ten ostatni dostał taką propozycję potwierdził nieoficjalnie Konrad Piasecki.

W czwartek Tusk przedstawi skład rządu Komorowskiemu

W czwartek rano, w przeddzień sejmowego exposé, premier Donald Tusk ma się spotkać z prezydentem Bronisławem Komorowskim, aby przedstawić mu skład nowego rządu. Niektórzy politycy PO oczekują, że po tym spotkaniu także opinia publiczna pozna nazwiska przyszłych ministrów.

Zaprzysiężenie rządu odbędzie się w piątek o godz. 10 w Pałacu Prezydenckim; potem w Sejmie premier wygłosi expose, a po debacie posłowie będą głosować nad wotum zaufania dla rządu.