Trybunał Konstytucyjny rozpatruje wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, który zaskarżył tzw. amnestię maturalną. Sędziowie zdecydują, czy rozporządzenie ministra edukacji, zgodnie z którym uczniowie, którzy nie zdali egzaminu z jednego przedmiotu obowiązkowego, mogą otrzymać świadectwo maturalne, jest zgodne z konstytucją.

Rzecznik Praw Obywatelskich skarży maturalną amnestię do Trybunału Konstytucyjnego. Jego zdaniem rozporządzenie ministra edukacji jest w niektórych punktach niezgodne z Konstytucją oraz ustawą o systemie oświaty. czytaj więcej

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, wrześniowe zmiany w rozporządzeniu ministra edukacji dotyczące matur, w tym tzw. amnestia, dążą do obniżenia standardów edukacyjnych i egzaminacyjnych - powiedział podczas rozprawy zastępca RPO Stanisław Trociuk.

Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, który reprezentuje w tym sporze ministra edukacji, ostrzega, że gdyby TK uchylił rozporządzenie w sprawie amnestii maturalnej, tegoroczne egzaminy musiałyby zostać przesunięte. Posłuchaj:

Samo ułaskawienie maturzystów to nie jedyny sporny punkt w rozporządzeniu amnestyjnym. Posłuchaj relacji reporterki RMF FM Agnieszki Burzyńskiej:

Gazeta „Dziennik” pisze, że rektorzy szkół wyższych mogą się nie zgodzić, aby uczniowie z maturą „a’la Giertych” przystąpili do rekrutacji na najlepsze uczelnie.

Rektorzy chcą, by kandydat musiał zdawać wszystkie egzaminy na co najmniej 30 proc., czyli tak jak było przed zmianami wprowadzonymi przez szefa MEN.